Rusya ile anlaşmaya varıldı: Türkiye'de Sputnik V aşısı üretilecek!

Rusya ile yapılan anlaşmaya göre, koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısı Türkiye'de üretilecek. 

Sağlık 26.04.2021 - 13:46 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya'da koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Konuya ilişkin açıklama Rusya Doğrudan Yatırım Fonu tarafından yapıldı. Açıklamada, Sputnik V aşısının Türkiye'de üretiminin gerçekleştirilmesi amacıyla anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada, koronavirüse karşı ilk onay verilmiş aşı olan Sputnik V aşısının Türkiye'de üretiminin yapılması için Viscoran İlaç ile Rusya Doğrudan Yatırım Fonu arasında iş birliği sağlanacağı kaydedildi. 

Üretim ne zaman başlayacak?

Türkiye'de Sputnik V aşısının üretimine gelecek aylarda başlanacağı duyuruldu. 

"60'ı aşkın ülkede hizmete sunulacak"

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO'su Kirill Dmitriev, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Viscoran İlaç ile imzalanan anlaşmayla birlikte üretim kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini belirten Dmitriev, Sputnik V aşısının tedarik sürecinin bu şekilde global anlamda kolaylaşacağını dile getirdi. Dmitriev, Avrupa ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri, Asya ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde birçok ilaç üreticisi ile anlaşma sağladıklarını kaydederek, söz konusu anlaşmalarla birlikte Sputnik V aşısının 60'ı aşkın ülkede hizmete sunulacağını aktardı. 

"Başarılı bir biçimde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz"

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Sputnik V aşısına yönelik üretim ve lisanslama, depolama ve dağıtım süreçlerinin yanı sıra söz konusu aşıya yönelik klinik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin Rusya ile Türkiye arasındaki iş birliğinin parçası olduğunu ifade etti. Bu faaliyetlerin de başarılı bir biçimde sürdürüldüğünü aktaran Oran, Sputnik V aşısına fayda sağlamaktan memnun olduklarını kaydetti. 

Sputnik V aşısı hangi özelliklere sahip?

Sputnik V aşısı, Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından koronavirüse karşı geliştirildi. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu da Sputnik V aşısına destek verdi. Söz konusu aşının, adenovirüs kaynaklı bir aşı olduğu biliniyor. 

Sputnik V aşısının koruma oranı nedir?

Rusya'da koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının koruma oranı yüzde 97,6 olarak açıklandı. 3,8 milyon insandan sağlanan verilere göre, Sputnik V aşısının her iki dozunu birden yaptıran kişilerde yüzde 97,6 oranında koruma sağlandığı ifade edildi. The Lancet isimli dergi, söz konusu aşının yüzde 91,6 oranında etkili olduğunu bildirdi. 

Sputnik V aşısı nasıl işliyor?

Sputnik V aşısı, dünya genelinde resmî olarak onay verilen ilk aşı. Adenovirüs kaynaklı bir aşı olan Sputnik V aşısında, genetik müdahalenin ardından adenovirüsün koronavirüs proteiniyle desteklenmesi ve insanlarda bağışıklık yaratılması hedefleniyor. Aşıların içerisinde canlı mikroorganizmaların yer aldığı ancak söz konusu mikroorganizmaların güçsüzleştirildikleri ve bu nedenle hastalığa neden olmadıkları ifade ediliyor. 

Sputnik V aşısı nasıl saklanıyor?

Sputnik V aşısı 2-8 derecede saklanıyor. Yani aşı buzdolaplarında muhafaza edilebiliyor. Sputnik V aşısı iki doz halinde yapılan bir aşı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@