Rusya'ya rest çeken Avurpa yüksek enerji fiyatlarından da ziyade Rusya’nın doğalgazı kesmesi nedeniyle kışı soba ile geçirecek. Dolayısı ile de Türk firmalara soba siparişi patlama yaşadı.

Rusya'nın doğalgaz musluklarının kapatma ile cevap verdiği Avrupa ülkeleri, hem enerji fiyatlarındaki yüksek artış sonrası çareyi soba yakmakta buldu. 

Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar? Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar?

Sert geçecek kışa hazırlanan Avrup'da birçok ülkede odun fiyatları da arttı ve halka yapılan zor geçecek kış uyarıları da başladı. Geçtiğimiz günlerde Almanya'da, elektrik kesintisi sırasında ihtiyaç duyulacaklar listesi yapılmış, mum, giysi ve kamp ocağı gibi malzemelerin hazır halde bulundurulması gerektiği belirtilmişti ki bu uyarılar İsviçre'de de aynen yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Avrupalıların Ukrayna'ya yaptıkları desteğin 'bedelini ödemeye hazır olması gerektiğini' ifade etmiş ve bütün savaşların 'müzakerelerle bittiğini' söyleyerek, "Ukrayna'ya askeri olarak yardım sunuyor olmamız, müzakere etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmadığımız anlamına gelmiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa için tehlike çanları! Enerji krizine Türkiye çözümü - Ekonomi Haberleri EKONOMİ

Konu ile yakından ilgili olan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu yaşanılan gelişmeyi şöyle anlattı; 

"Son aylarda özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden yoğun bir soba siparişi alındığı yönünde bilgiler geliyor üyelerimizden. Döküm sektöründen ağırlıklı siparişler geliyor. Firmalarımız uzun süredir soba üretimine ara verdiği için yeniden üretim yapmaya başladılar. Ağırlıklı olarak İstanbul'daki firmalara sipariş geliyor. Avrupa'da enerji krizinin yaratmış olduğu bu çalkantılı dönemde insanlar doğal olarak alternatifler arıyor. Enerji fiyatlarında da çok ciddi artışlar oldu. Bu nedenle bazı ülkelerde odun fiyatlarının muazzam bir artış yaşadığını okuyoruz"

Putin Rus mallarını kamulaştıran Batı'ya resti çekti! AB yeni yaptırım paketi açıkladı... - Son Dakika Haberler

Bu arada İsviçre Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, enerji krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde geçici elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısında bulunurken  İsviçre Federal Mali İşler, Eğitim ve Araştırma Dairesi (EAER) Sözcüsü Thomas Grunwald ise ülke makamlarının bu kış enerji tüketimine kısıtlamalar getirebileceğini söylemesi ile dikkat çekti.

En tasarruflu, en iyi ısıtan 6 elektrikli soba önerisi