Rusya Savunma Bakanı'ndan talimat: Müdahaleye hazırlanın!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Defender Europe 2021 tatbikatının gerçekleştirileceği yerlerde yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı müdahaleye hazırlıklı olmaları için Rusya ordusuna talimat verdi. 

Dünya 22.04.2021 - 16:35 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya'nın yasa dışı bir şekilde ilhak ettiği Kırım'da Rus askerleri tarafından tatbikat düzenleniyor. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Opuk Poligonu'nda düzenlenen tatbikatı incelemek amacıyla Kırım'a gitti. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) tarafından 1 Mayıs 2021 tarihinde başlatılacak olan Defender Europe 2021 tatbikatına yönelik Rus askerlerine bazı talimatlar verdi. Söz konusu tatbikatın son 30 senenin en kapsamlı tatbikatı olacağı ve 14 Haziran 2021 tarihinde sona ereceği biliyor. 

"Takipte kalın"

Defender Europe 2021 tatbikatının gerçekleştirileceği yerlerin kesinlikle takip edilmesi gerektiğini belirten Şoygu, herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda Rus askerlerine hızlı bir şekilde müdahale etmeleri yönünde talimat verdi. Şoygu, NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Avrupa'da her sene mutlaka Rusya aleyhine 40 tane operasyonel hazırlık çalışması gerçekleştirdiğini belirterek, Defender Europe 2021 tatbikatının düzenleneceği bölgelere NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) birliklerinin gelişinin temkinli bir biçimde takip edildiğini söyledi. 

"Koordinasyon merkezleri oluşturuldu"

Hem NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) birliklerini hem de askerî kargoları karşılamak amacıyla Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Çekya'da koordinasyon merkezlerinin oluşturulduğunu ifade eden Şoygu, söz konusu birliklerden bazılarının Karadeniz'e konuşlandığını söyledi. Şoygu, Yunanistan'da bulunan limanlara asker ve silah sevkiyatı yapıldığını dile getirdi. 

"Ordumuzun Rusya'yı savunma kapasitesi var"

Batı ve Güney Askerî Bölgeleri'nde bulunan bütün hedeflere erişildiğini belirten Şoygu, söz konusu bölgelere yönelik ani denetimleri noktaladı. Şoygu, ani denetim hedeflerine Rusya ordusu tarafından başarılı bir şekilde erişim sağlandığını kaydederek, ordunun Rusya'yı savunmak için yeterince kapasiteye sahip olduğunu aktardı. Bu nedenle ani denetimleri noktalayan Şoygu, Kırım'da söz konusu tatbikatta yer alan birliklerin daimî üslerine 1 Mayıs 2021 tarihine dek dönmelerini istedi. 

"Karşılık verildi"

Şoygu, ülke sınırlarının yakınlarında meydana gelen bütün değişikliklere Rus ordusu tarafından gereken karşılığın verildiğine dikkat çekti. Rusya Savunma Bakanı, ayrıca Kırım'daki tatbikatta yer alan Raptor adındaki hızlı devriye botları, İnohodets SİHA'ları (silahlı insansız hava aracı) ile kıyı füze sistemleri olan "Bal" ve "Bastion"ın etkisinin görüldüğünü aktardı. 

Sahte savaş araçları kullanıldı

Rus medyası, Kırım'da düzenlenen tatbikattan bazı görüntüleri paylaştı. Söz konusu görüntülerde, düşman uydularının yanlış bir şekilde yönlendirilmesi amacıyla kullanılan sahte savaş araçlarının yer aldığı fark edildi. Bu araçların helyum gazı ile dolu olduğu bildirildi. Helyum gazıyla doldurulan sahte roket rampaları, uçaklar ve tankların, muhtemel bir savaş halinde düşmanın yanılmasını sağlamak amacıyla kullanıldığı biliniyor.

Kırım'da düzenlenen tatbikata, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 10 bini aşkın asker katıldı. Söz konusu tatbikatta, 20 tane destek gemisi ve 40 tane de savaş gemisi yer aldı. 

"Risk teşkil etmiyor"

Karadeniz'de geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından hava savunma sistemleri, Su-25SM3 uçakları ve 20'den fazla savaş gemisinin katıldığı bir tatbikat düzenlenmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu tatbikatların Ukrayna'ya yönelik bir agresyon olarak değerlendirilmemesini istemişti. Zaharova, Rusya tarafından gerçekleştirilen tatbikatların hiçbir ülke için risk teşkil etmediğini kaydetmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@