Rusya şimdi de Türk SİHA mühimmatını konuşuyor

Rus basını ve Rus savunma sanayi, Türk savunma sanayindeki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Bayraktar TB2’leri uzun süredir gündemlerinde tutan ve hâlen tutmayı sürdüren Rus basını bu kez de Türk SİHA’ları için Türk mühendislerin geliştirdiği MAM se

Teknoloji 01.05.2021 - 06:22 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye tarafından üretilen millî ve yerli S/İHA’lar (insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçları) Libya ve Suriye’nin ardından Dağlık Karabağ’da da sonucu değiştirince tüm dünya gözlerini Türk SİHA teknolojisine çevirmişti. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ savaşında Ermenistan karşısında ezici galibiyet elde etmesindeki en büyük rolün Bayraktar TB2’lere ait olduğu görüşü, Türk SİHA’larını dünya medyasının gündemine oturdu.

Son olarak Ukrayna tarafından satın alınan ve birkaç adedinin bile Rusya’yı tedirgin etmeye yettiği Türk SİHA’ları, Türkiye’ye karşı hasmane tutum takınan yabancı ülkelerle CHP ve HDP’yi derinden rahatsız ediyor.

Şimdi de mühimmatlara odaklandılar

Savunma sanayisi ile genel askerî konularda yayın yapan Rus Top War internet sitesi, Türk silahlı insansız hava araçlarını, yine Türk mühendislerin geliştirdiği ve SİHA’larda kullanılacak olan MAM (Mini/Mikro Akıllı Mühimmat) üzerinden konu etti.

“Hedefleri kusursuz biçimde yok ediyor”

Top War internet sitesinde MAM’larla ilgili şu bilgiler yer aldı:

"Türkiye’nin hâlihazırda kullandığı SİHA’lar ve bu SİHA’lar için ürettiği akıllı mühimmatlar, son yıllarda yaşanan tüm çatışma ve savaşlarda rüştünü ispat etti. Bu MAM’lar her türden hedefi minimum riskle ve etkili biçimde yok ediyor. Türkiye akıllı mühimmatlar konusunda neredeyse her gün yeni bir ürün geliştiriyor.

Mini/Mikro Akıllı Mühimmat (MAM) serisi bilhassa Silahlı İnsansız Hava Araçlarında (SİHA) kullanmak için Türk Roketsan şirketince geliştirildi. Her türlü hava koşullarında ve her türlü hedefe karşı kullanılan MAM-L, hedeflerin en hassas noktasından vurarak tamamen etkisiz duruma getiriyor. Türk SİHA’larının ana mühimmatı olan MAM-L mühimmatları, SİHA’lar tarafından gerçekleştirilen operasyonların neredeyse tamamında kullanıldı ve çok büyük başarılar elde etti.

‘Türkler yeni mühimmatları test ediyor’

MAM (Mini/Mikro Akıllı Mühimmat) serisinin farklı teknik ve taktik özelliklere sahip olan iki mühimmatı bulunuyor. Üretici Türk şirketi Roketsan, seriye dâhil yeni bir mühimmatın testlerine başladı. Hatta geçen günlerde yapılan testlerde Bayraktar Akıncı tarafından yeni geliştirilen bu MAM-T mühimmatı kullanıldı ve bomba hedefi tam isabet vurarak yerle bir etti.”

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@