Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı doğrultusunda Rusya ordusu Ukrayna'ya girmeye devam ediyor. Savaşı'nın 3. gününde de bölgeden çatışma haberleri geliyor. Ukrayna güçleri, Başkent Kiev'de Ruslara karşı büyük direniş gösterirken ABD'nin teklifi ise akıllara durgunluk verdi.

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan gerilim geçtiğimiz günlerde savaşa dönüştü. Ukrayna güçleri başkent Kiev’e kadar ilerleyen Ruslara karşı büyük bir direniş gösteriyor. Savaş başlamadan önce Ukrayna'nın arkasında olduğunu söyleyen birçok ülke sessizliğe bürünürken ABD ise Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'e ülkeden kaçmayı teklif etti. Ukrayna lideri ise bu teklifi reddetti. Sosyal medyadan açıklama yapan Zelensky,  Çünkü de dahil olmadığını hala Kiev’de olduğunu ve silah bırakmayacaklarını söyledi. Ukrayna aynı zamanda 3 Rus uçağı ile birlikte bir helikopterinde vurulduğunu duyurdu.

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Ukrayna Rusya Savaşı'nda üçüncü gün başladı. Rusya'nın saldırısı ile birlikte Ukrayna'dan çatışma haberleri gelmeye devam ederken gece boyunca Başkent Kiev sokaklarında çatışmaların sürdü. Özellikle mahalle aralarında Rus askerleri ile Ukrayna güçleri arasında silah sesleri ve patlama görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Ukraynalılar Başkentte direnmeye devam ederken ABD'li yetkililer ise Ukrayna devlet başkanına ülkeden ayrılması için yardım etmeyi teklif etti. Ancak savaşın başından beri dik bir duruş sergileyen Ukrayna başkanı Kiev’den ayrılma teklifini reddetti.

Çalışmalar Gece boyunca sürdü

Rusya Savunma Bakanlığı, devam eden savaşla ilgili olarak yaptığı açıklamada Ukrayna'nın askeri altyapısının 821 tesisinin vurulduğunu buyurdu. Vurulan yerler arasında 14 askeri Havaalanı ve 19 Komuta merkezi ile iletişim merkezi de bulunuyor. Ayrıca Rusya yaptığı açıklamada yeni savaş uçağı, 7 helikopter, 9 insansız hava aracı 87 Tank ve zırhlı muharebe araçları ile 28 çoklu roketatar ve 118 özel askeri aracın imha edildiğini bildirdi. Rusya ve Ukrayna arasında Kiev sokaklarında gece boyunca çatışmalar devam etti. Vatandaşlar patlama ve çatışma görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaştı.

Zelensky'e ülkeden ayrılmayacak

Diğer yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ABD'nin kendisini ülkeden çıkarmayı teklif ettiğini duyurdu. Savaş başlamadan önce Ukrayna'nın yanında bir tablo çizen ancak Savaş başladıktan sonra sessizliğe bürünen ABD'nin bu teklifi Ukrayna Devlet Başkanı tarafından reddedildi. Zelensky, ülkesinden ayrılmayacağını silah bırakmayacaklarını açıkladı.