Rusya'dan ABD'ye karşı bir hamle daha!

"Bunun karşılığı olacak" uyarısında bulunan Rusya, Amerika Birleşik Devletleri’nin Moskova Büyükelçi Yardımcısı Bart Gorman’ı Dışişleri Bakanlığına çağırdı ve 10 Amerikalı diplomatın "istenmeyen kişi" ilan edildiğinin yer aldığı notayı verdi.

Dünya 22.04.2021 - 05:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki diplomatik kriz her geçen gün daha da büyüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Moskova Büyükelçi Yardımcısı Bart Gorman’ın Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı belirtildi ve Bart Gorman’a Moskova'da bulunan Amerikan Büyükelçiliği'nde görevli 10 diplomat hakkında “istenmeyen kişi” ilanında bulunulduğuna dair bir notanın verildiğini bildirdi.

"İstenmeyen kişi" ilan edilen 10 diplomata, terk edip Rusya’dan gitmeleri için 21 Mayıs’ta gün sonuna kadar mühlet verildiği bilgisini de paylaşan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ilgili notanın Amerika Birleşik Devletleri tarafının Rusya’nın Washington DC'de bulunan büyükelçiliği ile Rusya’nın New York’ta bulunan konsolosluğunda görevli olanları “istenmeyen kişi” ilan etmek suretiyle açıkça gösterdiği düşmanca hamlelere karşı net bir misilleme olduğunun altını çizdi.

"Yaptırımlara yanıtımızı verdik"

Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 16 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin ülkesine yönelik uyguladığı yaptırımlara cevap olarak 10 Amerikalı diplomatın sınır dışı edileceğini bildirmişti.

10 Rus diplomat, ABD'den sınır dışı edilmişti

Washington yönetimi, "son yapılan ABD 59. Başkanlık Seçimi'ne müdahalede bulunma, siber saldırı düzenleme ve Kırım'ı ilhak etme" şeklinde 3 başlık altında gösterdiği gerekçelerle 15 Nisan 2021 tarihinde Rusya Federasyonu'na yönelik hayata geçireceği yeni yaptırımları duyurmuştu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, 2020 yılının Kasım ayında ABD 59. Başkanlık Seçimi'ne müdahalede bulunan 32 şahıs ve kuruluşa, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sebebiyle 5 şahıs ve 3 kuruluşa, siber saldırı girişimi (SolarWinds olayı) sebebiyle de Rus merkezli 6 teknoloji şirketine yönelik yaptırım uygulanacağı belirtilmişti. Beyaz Saray'ın açıklamasında ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki ayrı diplomatik misyonda (büyükelçilik ve konsolosluk) görevli Rus 10 diplomata sınır dışı uygulandığı kaydedilmiş, sınır dışı yapılan Rus diplomatlar arasında önemli istihbarat çalışanlarının da bulunduğu bildirilmişti.

Büyükelçi Sullivan, ABD'ye döneceğini açıklamıştı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan önceki gün açıklama yaparak, ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle istişare etmek için ülkesine döneceğini kaydetmişti. John Sullivan şunları söylemişti:

“Joe Biden başkanlığında Washington'da görevli yeni meslektaşlarımla ülkem ile görevli olduğum Rusya arasındaki ilişkilerin hâlihazırdaki durumu ile ilgili yüz yüze görüşmem çok önemli. Öte yandan ailemi de 1 seneden fazladır görmüyorum. Ülkeme dönmek ve ailemle görüşmek için iyi bir sebep."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@