Rusya’dan ABD’ye: Türkiye’nin egemenliğinden rahatsızsınız!

Rus hava savunma sistemi S-400’lerden satın aldığı için Türkiye’yi hedefe koyan ABD’nin tutumu ile ilgili Rusya’dan çarpıcı bir açıklama geldi: “ABD’nin rahatsızlığı Türkiye’nin egemen oluşu...”

Dünya 01.05.2021 - 06:00 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenliğini tehdit ettiği iddiasında bulunmuştu.

Türkiye’nin Amerika’dan Patriot talebinin karşılanmamasını ağzına bile almayan Antony Blinken, Türkiye başta olmak üzere tüm Amerikan müttefiklerinin Rus sistemlerinden kaçınmalarının çok önemli olduğunu savunmuştu. Antony Blinken Washington’ın rahatsızlıklarını dile getirmekle kalmamış, Türkiye’yi CAATSA (ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası) yaptırımları ile tehdit etmişti.

Rusya’dan Türkiye açıklaması!

Kremlin’den, Washington’ın S-400 füze sistemi ile ilgili yapılan açıklamalara karşı cevap geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Sergeyeviç Peskov, Türkiye’nin egemenliğinin Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nü (NATO) endişelendirdiğini söyledi ve bu endişe sebebiyle Türkiye karşıtı sert açıklamalarda bulunulduğunu vurguladı.

“Türkiye’nin gelişmesi egemenliğine bağlı”

Moskova merkezli yayın yapan Channel One televizyon kanalının sorularını cevaplandıran Dmitri Sergeyeviç Peskov, Türkiye’nin gelişmesinin büyük oranda egemenliğinin seyrine bağlı olduğunu ve Ankara’nın egemenlik konularına çok dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

ABD ve NATO’nun Ankara’nın egemen duruşundan rahatsız olduğunu hatta Türkiye’nin egemenliğinden kaygılandığını vurgulayan Kremlin sözcüsü Peskov, Amerika’nın S-400 konusunda Ankara'ya karşı sesini yükseltmeye çalıştığını ifade etti.

“ABD, Erdoğan’ın Türkiye’yi ileri götürmesinden hoşlanmıyor”

Ankara’nın diğer eylemlerinin sonuçlarına dikkat çeken Dmitri Sergeyeviç Peskov, “Görüyoruz ki Washington, Erdoğan’ın ülkesini güvenli bir biçimde ileriye taşımasından pek hoşlanmıyor.” dedi.

Peskov, “Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, ‘yumuşak başlı’ bir Türkiye görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@