Rusya'dan flaş NATO açıklaması: Savaş için hazırlıyor!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması) tarafından Avrupa'da bulunan birliklerin savaşa hazırlandığını ileri sürdü. 

Dünya 27.04.2021 - 15:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Donbas bölgesinde son dönemde Ukrayna ile yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu. Şoygu, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) faaliyetleri nedeniyle askerî bakımdan gerginliğin arttığını dile getirdi. 

Ukrayna'da etkisini gösteren milliyetçi akım nedeniyle Donbas bölgesinde çatışmaların çıktığını ifade eden Şoygu, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) tarafından Avrupa'da bulunan birliklerin savaşa hazırlandığını ileri sürdü. Şoygu, askerî altyapısına yönelik modernizasyon programı uygulayan NATO'nun (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) muharebe ve harekât eğitimlerini artırdığını söyledi. Rus bakan, son dönemde düzenlenen tatbikatlarla birlikte Rusya'nın savaşmaya hazır olduğunu açıkça gösterdiğini dile getirdi. 

Birliklerden geri dönmelerini istemişti

Şoygu, kısa bir süre önce Kırım'a gitmişti. Rus ordusunun Ukrayna sınırlarına konuşlandırıldığını hatırlatan Şoygu, tespit edilen bütün hedeflere askerî birlikler tarafından ulaşıldığını söylemişti. Şoygu, Rusya'yı savunma konusunda ordunun yeterli kapasiteye sahip olduğuna dikkat çekerek, Ukrayna sınırlarında bulunan bütün Rus askerî birliklerinden 1 Mayıs 2021 tarihine kadar daimî üslerine dönmelerini istemişti. 

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin kaynağı ne?

Rusya yanlısı olarak tanınan Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in 2013 senesindeki bir hamlesi ortalığı karıştırdı. Ukrayna'nın Batı'ya yönelmesini önlemek amacıyla AB (Avrupa Birliği) Ortaklık Anlaşması'nı askıya aldı. Bunun üzerine Yanukoviç, Batı yanlıları tarafından protesto edildi. Yanukoviç, olayların büyümesi üzerine Rusya'ya gitmeye mecbur kaldı. Donbas ve Kırım'a sıçrayan olayları bahane eden Rusya, yasa dışı bir şekilde Kırım'ı ilhak etti. Rusya yanlısı olan ayrılıkçılar da Ukrayna'nın doğusunda yer alan kentlerde sözde devletlerini kurdular. Sözde halk oylamaları yapan ayrılıkçılar, 11 Mayıs 2014 tarihinde iki farklı sözde yönetim kurdu. Sözde yönetimlerden biri Lugansk Halk Cumhuriyeti olurken, diğeri de Donetsk Halk Cumhuriyeti oldu. Bunun üzerine Rusya'ya ait ağır silahların ve askerî araçların Donbas bölgesine girdiği görüldü. 

İki ülke arasındaki son gerilim nasıl patlak verdi?

Rusya ordusu tarafından Ukrayna sınırına askerî yığınak yapılması, iki ülke arasındaki gerilimi yeniden alevlendirdi. Donbas'ta çatışmaların tekrar artması üzerine 24 Mart 2021 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından 4 Ukraynalı asker öldürüldü. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, askerî tatbikatı bahane eden Rusya'nın Ukrayna sınırlarına ve Kırım'a askerî yığınak yaptığını dile getirdi. Homçak, bu nedenle ülkesinin askerî güvenliğinin risk altında olduğuna dikkat çekti. 

Taraflar ne istiyor?

Rusya: Donbas bölgesine özel statü verilmesini talep ediyor. Donbas krizini Ukrayna'nın iç savaşı olarak yansıtmaya çalışan Rusya, Ukrayna yönetimi ile ayrılıkçıların görüşmesini sağlamak ve krizden çekilmek istiyor. 

Ukrayna: NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) Üyelik Harekât Planı almayı hedefliyor. Ukrayna, üyelik görüşmelerini hızlı bir şekilde başlatmayı amaçlıyor. Rusya ise buna karşı çıkıyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@