Rusya'dan krizi tırmandıracak hamle: 3 bölgeyi gemilere kapattı!

Rusya'nın Karadeniz'e kıyısı bulunan 3 bölgesinin ticari olmayan bütün gemilere kapatılacağı öğrenildi. Söz konusu kararın 6 ay boyunca geçerli olacağı ifade edildi. 

Dünya 24.04.2021 - 12:53 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren Donbas krizinin ardından başlayan gerginlik hala devam ediyor. Rusya, Ukrayna ile krizi tırmandıracak bir hamlede bulundu. Söz konusu ülkenin Karadeniz'e kıyısı bulunan 3 bölgesinin, ticari olmayan bütün gemilere kapatılacağı ifade edildi. Diğer ülkelere ait savaş gemilerinin de söz konusu bölgelere giremeyeceği belirtildi. 

31 Ekim'e kadar devam edecek

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından alınan kararın bugün akşam saatlerinde uygulanmaya başlanacağı ve 31 Ekim 2021 tarihine kadar devam edeceği kaydedildi. Bu süreçte Rus donanması tarafından deniz tatbikatlarının gerçekleştirileceği ifade edildi. 

Hangi bölgeler kapatıldı?

Rusya tarafından yasa dışı şekilde ihlâl edildiği bilinen Kırım'ın batısında yer alan Sivastopol'dan Hurzuf'a kadar olan kıyı şeridinin geçişlere kapatıldığı belirtildi. Öte yandan, tatbikatların gerçekleştirileceği Opukskiy Doğa Koruma Alanı'nın da geçişlere kapatıldığı aktarıldı. Kerç Boğazı'nın ise geçişlere kapatılmadığına dikkat çekildi. 

Ne olmuştu?

Ukrayna'ya gözdağı vermek isteyen Rusya, Ukrayna'nın sınırlarına askerî sevkiyat gerçekleştirmiş, yasa dışı bir şekilde ilhak ettiği Kırım'a çok sayıda asker göndermişti. Söz konusu ülke, ayrıca Karadeniz'de bütün donanma birliklerinin yer aldığı bir askerî tatbikat düzenlemişti. Bu tatbikatta atış talimleri de gerçekleştirilmişti. Rusya, bu hamlesiyle savaşa hazır olduğuna dair mesaj vermişti. 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna sınırında bulunan bütün Rus askerî birliklerini geri çağırmıştı. Rusya Savunma Bakanı Şoygu, 23 Nisan 2021 tarihi itibarıyla bütün Rus askerî birliklerin daimî mevzilerine dönmelerine yönelik karar aldıklarını söylemişti. Şoygu, daimî mevzilere dönüş için hava kuvvetlerine ve bölge komutanlarına talimat verildiğini bildirmişti. Şoygu'nun yaptığı bu açıklama, "barışa yönelik atılan bir adım" olarak nitelendirilmişti. Fakat Rusya'nın 3 bölgeyi ticari olmayan bütün gemilere kapatması akılları yeniden karıştırdı. 

Son krizin arka planı neydi?

Rusya ile Ukrayna arasında krize neden olan bölge Donbas... 2013 senesinde Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB (Avrupa Birliği) ile Ortaklık Anlaşması'nı askıya alması üzerine protesto gösterileri düzenlenmiş, Yanukoviç Rusya'ya kaçmıştı. Olayların büyümesinin ardından Rusya, bu durumu fırsat bilmiş ve yasa dışı bir şekilde Kırım'ı ilhak etmişti. Rusya yanlısı olan ayrılıkçılar da Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti olmak üzere iki tane sözde yönetim kurmuşlardı. Bu bölge "Donbas" olarak adlandırılıyor. Söz konusu bölge iki ülke arasında hala krize neden oluyor.

Rusya tarafından Ukrayna sınırına askerî sevkiyat yapılması üzerine Donbas bölgesinde çatışmalar tekrar başlamış, 26 Mart günü 4 Ukraynalı asker öldürülmüştü. Rusya, hem sınırlara hem de Kırım'a askerî yığınak yapmaya devam etmişti. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Ukrayna sınırlarında ve Kırım'da Rusya'ya ait 28 tane tabur birliğinin yer aldığını ifade etmişti. İki ülke arasında bu şekilde başlayan gerginlik hala tam anlamıyla dinmiş değil.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@