Rusya'nın Ukrayna işgali devam ederken Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Vu da Çin'in son tatbikatlarıyla adayı işgale hazırlandığını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya turu kapsamında geçen hafta Tayvan'a olan ısrarlı ziyareti sonrası iyice gerilen ve "Tayvan ile yeniden birleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini" açıklaması ile hatırlanan Devlet Başkanı ile aslında bir bahane bulan Çin gezi sonrası Tayvan çevresinde 5 gün boyunca bugüne kadarki en büyük tatbikatlarını düzenlemişti.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Yaşanan restleşmeler ve tehditler sonrası Çin Devlet Başkanı Şi Cinping daha önce söylediği "Tayvan ile yeniden birleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini" sözleri akıllara gelirken Tayvan tarafından gelen açıklama yaşanılanların ciddiyetine dikkat çekti.

Çin Devlet Başkanı Şi'den uluslararası topluma Kovid-19'la mücadelede dayanışma çağrısı

Başkent Taipei'de düzenlenen basın toplantısında, " Çin'in asıl hedefi Tayvan Boğazı'nda ve Asya-Pasifik Bölgesi'nde statükoyu değiştirmektir" diyen  Tayvan Dışişleri BakanıÇin'in ülkesinde halkın moralini bozmak için büyük tatbikatlar organize ettiğini, füzeler denediğini, siber saldırılarla  dezonformasyon kampanyası yürüttüğünü söyledi.

Bu arada Tayvan ordusunun da ülkenin güneyindeki Pingtung bölgesinde tatbikat düzenlediği görülürken ordudan yapılan açıklamada, tatbikatın savunma amaçlı olduğu belirtilirken Perşembe günü de yeni bir tatbikat yapılacağı açıklandı


.