Rusya'dan Türkiye'ye "SİHA" tehdidi!

Türkiye'ye Patriot satmayan ABD, "Rusya'dan S-400 alamazsın" dedi; Türkiye S-400 alınca F-35 programından çıkardı. S-400 krizinde ABD'ye "Kimin kime ne sattığına karışamazsın" diyen Rusya ise şimdi Türkiye'ye "Ukrayna'ya SİHA satamazsın" diyor ve ekliyor:

Dünya 22.04.2021 - 06:03 04.05.2021 - 04:18 İlan35

S-400 meselesinde ABD'nin Türkiye'ye karşı iki yüzlü tutumuna tepki gösteren Rusya, şimdi aynı iki yüzlü tutumu SİHA'lar konusunda göstermeye başladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Ankara-Moskova arasında var olan iş birliğinin kaderinin, Türkiye-Ukrayna arasında yapılması muhtemel yeni SİHA anlaşmalarına bağlı olduğunu söyledi.

Karadeniz'de Rusya ile Ukrayna arasında yükselen tansiyon sonrası uluslararası basında yer alan haberlerde, Ukrayna yönetiminin Rusya ya da Rus yanlılarıyla olası bir çatışma yaşanması hâlinde Türk yapımı SİHA'ları (Silahlı İnsansız Hava Araçları) kullanabileceği vurgulanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Kahire'ye giderek Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşen Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısırlı mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye'nin Ukrayna'ya S/İHA satışı ile ilgili yöneltilen bir soruya, "Rusya, Türkiye başta olmak üzere üçüncü ülkeleri, Ukrayna'nın militarist eğilimlerini teşvik etmemeleri hususunda uyarıyor." cevabını vermişti.

Rus Başbakan Yardımcısından Türkiye'ye tehdit

Ukrayna'ya satılan S/İHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Araçları ve İnsansız Hava Araçları) konusunda Rus cephesinden son açıklamayı, Rus Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov yaptı.

Yuri Borisov, Ankara'nın kararlarına ve askerî eylemlerine bağlı olarak, Moskova-Ankara arasında askerî ve teknik iş birliğinin sürüp sürmeyeceğine karar verecekleri tendidinde bulundu.

"İlişkilerimizi gözden geçiririz"

Yuri Borisov'a gazeteciler tarafından, Türkiye'nin Ukrayna'ya ikinci parti olarak çok sayıda SİHA satması durumunda Rusya-Türkiye ilişkilerine bunun nasıl yansıyacağı soruldu.

Yuri Borisov, Türkiye'nin Ukrayna'ya SİHA satışlarının Moskova tarafından özel olarak inceleneceği cevabını verdi.

Çavuşoğlu, "Rusya'ya da satabiliriz" demişti

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün konuk olarak katıldığı bir televizyon canlı yayınında, Türkiye'nin üçüncü ülkelere İHA ve SİHA satışı konusunda herhangi bir ön koşulunun bulunmadığını dile getirmişti.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim hususunda iki tarafla görüşmeye devam ettiklerini ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşma sağlanması durumunda herkese savunma sanayii ürünü satabiliriz. Bu kesinlikle Rusya karşıtlığı sebebiyle değildir. Bugün Rusya savunma sanayii ürünlerimizden herhangi birine ihtiyaç duyarsa, Türkiye Rusya'dan nasıl S-400 satın aldıysa, Türkiye de Rusya ile oturur müzakere eder ve satış yapar. Rusya ya da başka ülkeye S/İHA satabiliriz." şeklinde konuşmuştu.

Ankara ile Kiev arasında anlaşma

Kiev, Ankara'dan 2019 senesinde 6 Bayraktar TB2 SİHA ve 3 yer kontrol istasyonu talep etmiş ve alım gerçekleşmişti.

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının Ukrayna'da ortak üretilmesini isteyen Ukrayna yönetimi, 48 Bayraktar TB2 daha satın almayı planladıklarını ifade etmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@