Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlayan Rusya yaptırımlar başladı. Önce Almanya ve hemen ardından da İngiltere yatırım kararlarını duyurdu.

Gözden kaçırmayın

KDK Açıkladı! MEB Ve Adalet Bakanlığı Şikayet Yağmuruna Tutuldu! MEB Ve Adalet Bakanlığı'nda Neler Oluyor? KDK Açıkladı! MEB Ve Adalet Bakanlığı Şikayet Yağmuruna Tutuldu! MEB Ve Adalet Bakanlığı'nda Neler Oluyor?

Putin dün gece saatlerinde yaptığı açıklama ile birlikte Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlayacaklarını duyurmuştu. Putin’in bu açıklaması sonrasında bugün önce Almanya Kuzey Akım 2 projesini iptal etme kararı alırken ardından İngiltere'den de bir açıklama geldi. İngiltere yaptığı açıklamada Rus bankalarına yaptırım uygulayacaklarını bildirdi. Başbakan Boris Johnson açıklamasında Thomas Hobbes'un "İnsan insanın kurdudur" sözünü hatırlatırken Rusya'nın bu yaklaşımına göz yummayacaklarını dile getirdi.

Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlamasına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya'nın işgali sonrasında önce Almanya yaptırım kararını duyurmuştu. Bir açıklamada İngiltere'den geldi. İngiltere başbakanı Boris Johnson Rusya'nın işgali sonrasında yaptığı açıklamada İngiltere'nin 5 Rusya Bankası'na yönelik yaptırımlar uygulayacağını bildirdi. Bunun ilk engel olduğunu belirten Johnson, daha fazla yaptırım olacağını belirtirken ABD ve Avrupa ile birlikte durumun büyümesine bağlı olarak yaptırımları da büyüteceklerini söyledi.

Gaz konusunun gündeme getirdi

İngiltere başbakanı, zamanında Kırım ilhak edilince yeterince sert olamadıklarını belirtirken artık Rusya gazına bağımlı olmaktan uzaklaşılması gerektiğine de dikkat çekti. Ayrıca Ukrayna'ya gerekli yardımların ülke olarak yapılacağını belirten Johnson, 5 Rusya Bankası ile birlikte 3 kişiyi de yaptırım listesi ne aldıklarını söyledi. İngiltere Başbakanı açıklamasında bu kişilerin mal varlıklarının dondurulacağını belirtirken İngiltere'de Ticaret yapmalarına izin verilmeyeceğini de söyledi.

Avrupa Birliği'nden yaptırım açıklaması

Ayrıca Rusya'ya bir yaptırım kararı da Avrupa Birliği'nden geldi. Konu hakkında konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Bugün Rusya'ya karşı uygulanacak olan yaptırımların AB dışişleri bakanları tarafından açıklanacağını söyledi. Borrell, Kararın oy birliği ile alınacağından Emin olduğunu dile getirdi.