Ankara'da göçmen mutfağının temsilcilerinden Saab Restoran sosyal medyanın gündemi oldu.

Son bir yıldır polis baskısına maruz kaldığı söylenen restoran merak uyandırdı. Çankaya'da bulunan ve Arap ve Afrika yemekleri yapan "Saab" restoran tabelasının indirilmesi ve sonrası olanlarla gündem oldu

Polisin mayıs ayında tabelasını indirdiği restorana Ankara'daki kitle örgütlerinin de desteğiyle yeni bir tabela asıldı ancak çok geçmeden bu tabela da Afrika Devletler Birliği'nin bayrak renkleri olan sarı, kırmızı ve yeşil renkler yer aldığı için tabelanın ya kaldırılması ya da boyanması talebi ile karşılaştı.

Sonuç olarak tabela, restoranın ismi hariç beyaza boyanmak zorunda kalındı ve olaylar başladı.

ADALET? Mahkeme Kadir Şeker Kararını Verdi! Cezaevinde Kalacak! ADALET? Mahkeme Kadir Şeker Kararını Verdi! Cezaevinde Kalacak!

Irkçılığa maruz kaldıklarını belirten restoran işletmecisi, duruma Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğuna dair kimliğini göstererek tepki gösterirken  "Tabela açmak yasak mı? Türkiye'de yasal olarak çalışmak suç mu? Bu kimliğim. Ben Türk olarak burada çalışamıyorum. Benim üç tane çocuğum var. Suçsa vereyim bu kimliği gideyim. Bu ırkçılık. Bu rengi Allah yaratmış. Siyah olmak suç mu? Allah verdi rengimi, yıkayamıyorum, silemiyorum." demesi ile olayın sosyal medyada "siyahi baskı" olarak yorumlanıp tepki almasına neden oldu.