Sabah saatlerinde gelen müjdeye bakın! SGK başvuran ve SSK’lı olan herkese 5.600 TL toplu ödeme yapacak!

Acil nakit paraya ihtiyacı olanlar ya da düzenli geliri olmayan herkes devlet yardımlarını yakından takip ediyor. Bir müjdeli haber de bu sabah SGK’dan geldi.

Ekonomi 15.10.2021 - 10:05 15.10.2021 - 10:05 Volkan Arık

Sabah saatlerinde gelen müjdeye bakın! SGK başvuran ve SSK’lı olan herkese 5.600 TL toplu ödeme yapacak! SGK son dakika duyurusu ile acil nakit paraya ihtiyacı olanlara müjdeli haberi verdi. Bu ödemeden faydalanmak için sadece SSK girişi olması yetiyor. Başvuran herkese ödeme veriliyor. Müracaatlar Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılıyor. Başvuru yapmayanların ödemesi yanıyor. O nedenle mutlaka zamanında başvuru yaparak ödemeden yararlanmak gerekiyor. İşte başvuru şartları…

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı bir işte çalışırken hayatını kaybeden işçinin yakınlarına ölüm aylığı, cenaze yardımı ve evlenme ödeneği imkanı sağlıyor. Hak sahibi olanların ödemelerden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na süresi içinde başvuru yapmaları gerekiyor. Zamanında başvuru yapmayanlar ise dilekçe yazarak 5 yıl geriye dönük ölüm aylığı alma hakkına sahip oluyor. Hem çalışanlar hem de emekli olanlar bu ödemelerden yararlanabiliyor. Cenaze yardımı parası da tüm işçileri kapsarken, evlenme yardımı vefat eden kişinin kız çocuğuna veriliyor.

sabah-saatlerinde-gelen-mujdeye-bakin-sgk-basvuran-ve-sskli-olan-herkese-5600-tl-toplu-odeme-yap-3

AYLIKLARA 8.45 ZAM GELDİ

İşçinin sigortalı olarak çalışırken hayatını kaybeden bir işçinin geride kalan yakınlarına SGK tarafından ödeme yapılıyor. Ölüm aylığı düzenli olarak her ay bağlanırken bir sefere mahsus olarak da cenaze yardımı ve kız çocuklarına evlenme yardımı ödeneği veriliyor. 2021 yılının Temmuz ayında gelen zam ile birlikte ölüm aylıkları yüzde 8.45 zamlandı. Şu anda en yüksek ölüm aylığı ek ödemeler de dahil olmak üzere 5600 liranın üzerinde oldu. Aynı zamanda SSK ve BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışırken hayatını kaybeden sigortalının yakınlarına verilen dul ve yetim aylıklarına zam geldi. Her 6 ayda bir olduğu gibi Ocak ayında da yılın ikinci yarısına ait enflasyon rakamları belli olduktan sonra dul ve yetim aylığı maaşlarına zam yapılacak.

sabah-saatlerinde-gelen-mujdeye-bakin-sgk-basvuran-ve-sskli-olan-herkese-5600-tl-toplu-odeme-yap-2

EK ÖDEMELERDE VAR

Temmuz ayında yapılan zamlar dul ve yetime aylıklarında artış olurken aynı zamanda ek ödemelerde veriliyor. En düşük ölüm aylığı şu anda yüzde 25 ise için 491 TL. yüzde yetmiş beş hissede bir ölüm aylığı alan kişilerin alacağı maaş ise 5641 TL oldu.

sabah-saatlerinde-gelen-mujdeye-bakin-sgk-basvuran-ve-sskli-olan-herkese-5600-tl-toplu-odeme-yap

ÖLÜM AYLIĞI KİMLERE VERİLİYOR?

Ölüm aylığı, emekli ya da sigortalı çalışırken vefat eden kişinin eşine, çocuğuna ya da 1. dereceden akrabası olan anne ve babasına verilebiliyor. Vefat eden kişinin eşi kendisi sigortalı ise ölüm aylığı bağlanamıyor. Ölüm aylığı almak için kadın ya da erkek ayrımı bulunmuyor yani herkese ölüm aylığı bağlanabiliyor. Evlenmediği süre boyunca eşini kaybeden erkeklere de Ölüm aylığı veriliyor.

Çocuklarda yetim aylığı olarak bilinen bu Maaşlar kız çocuklarına evleninceye kadar bağlanırken erkek çocukları ise 18 yaşına kadar alabiliyor. Üniversitede eğitim gören erkek çocukları 24 yaşına kadar Ölüm aylığı imkanından faydalanabilir. Diğer yandan kız çocukları yetim aylığı alıyorsa devlet tarafından sağlanan çeyiz yardımı için de başvuru yapabiliyor. Evlenmeye karar veren kız çocukları nikah tarihinden itibaren bir yıl içinde başvuru yapmaları durumunda Toplu para alma şansını elde ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@