500 yataklı Erzincan Devlet Hastanesi inşaatı adeta bir vurguna dönüştü. 2021'de bitecekti, bitmedi ve bu defa da tamamlama için yeni ihale açıldı. Sonrası ve detaylar malum...

500 yataklı Erzincan Devlet Hastanesi inşaatı 2019'da 261 milyona ihale edildi ve Pekerler İnşaat'ın üstlendiği inşaat sözleşmeye göre 2021'de bitme sözü alındı. Bitmedi. Bu defa da tamamlama için yeni ihale açıldı ve de bu ihale ile aynı müteahhide aldığı işi bitirmesi için iki kat para verileceği ortaya çıktı.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Erzincan 500 Yataklı Devlet Hastanesi Yapım İşi ihalesi ilk olarak 24 Ocak 2019’da gerçekleşmiş, 49 firma ihaleyle ilgilenirken 17 firma teklif vermişti ki sonuçta 347 milyon 80 bin lira yaklaşık maliyet hesaplanan işe yüzde 24 gibi yüksek bir indirim yapan Pekerler İnşaat ve aynı şirketin bünyesindeki Pekintaş Yapı İş Ortaklığı 261 milyon 224 bin liraya almıştı.

SADECE İKİ FİRMA KATILDI

Erzincan'ın 'akıllı hastanesi'nin inşaatı yükseliyor

Sözleşmeye göre 28 Mart 2019 günü başlayacak iş 21 Aralık 2021’de tamamlanacaktı ancak atılan imzalara rağmen iş bitmedi ve 9 Mayıs 2022 günü yeni bir ikmal yani tamamlama ihalesi düzenleneceği ilan edildi.

Ancak bu ihale 8 Haziran’da iptal edildi. İptal gerekçesinde ise "İhalede sunulan tekliflerin değerlendirme dışı bırakıldığı görülmekle birlikte, söz konusu teklifler geçerli olsa dahi yaklaşık maliyetin üzerinde olduğundan dolayı ihale iptal edilmiştir.” notu düşüldü.

Hemen ardından bir ihale daha açıldı ve 3 Ağustos 2022 günü düzenlenen ihaleye açık usulle yapılmasına rağmen sadece 2 firma teklif vererek de dikkat çekti.

ŞAKA DEĞİL: TAMAMLAMA İHALESİ İKİ KATI MALİYETİNE

Peker Kardeşlerin Yapmış Olduğu Cami ve Misafirhane Açılışı Yapıldı

Daha da garibi iki yıl önce tamamı 261 milyon liraya verilen işin tamamlama ihalesinin yaklaşık maliyetinin 576 milyon 944 bin 203 lira 2 kuruş olarak hesaplanması oldu.

Pekerler İnşaat, sadece iki firmanın teklif verdiği tamamlama ihalesine bu defa tek başına katıldı ve yine ilk ihalede yüzde 24 indirim yaparak rakiplerini eledi.

İşi bitiremeyen firma ile yeniden anlaşarak iki katı fiyat ödenecek yeni ihalede 29 Eylül 2022 günü sözleşme bedeli 576 milyon lira olarak kaydedilirken sözleşmeye göre Pekerler’e tamamlama işleri için 14 ay daha süre verildi. Tamamlama işi 7 Ekim’de başlayıp 30 Aralık 2023’te bitirilecek.

YABANCI DEĞİL

Pekerler İnşaat

Pekerler İnşaat aldığı Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi ve  Antalya Şehir Hastanesi ihaleleri ile ve bu ihalelere özel davetli olarak katılması ile dikkat çekerken bunun yanında İzmir Karşıyaka, Manisa, Uşak, Tokat, Antalya, Fatsa devlet hastaneleri de Pekerler’in aldığı kamu ihalelerinden birkaçı olarak biliniyor.