Sadece kimlik kartıyla başvurana 3.000 TL nakit destek! Başvurular açıldı, 81 ilde sınırlı sayıda kabul ediliyor!

Sadece kimlik kartıyla başvurana 3.000 TL nakit destek! Başvurular açıldı, 81 ilde sınırlı sayıda kabul ediliyor! İşte başvuru şartları ve başvuru yolları…

Ekonomi 29.07.2021 - 09:30 29.07.2021 - 09:30 Volkan Arık

Sadece kimlik kartıyla başvurana 3.000 TL nakit destek! Başvurular açıldı, 81 ilde sınırlı sayıda kabul ediliyor! İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katılarak aylık nakit ödeme almak mümkün. 81 ilde başlayan uygulamaya göre Vatandaşlar hem meslek öğreniyor hem de sigortaları ödeniyor. Aynı zamanda İŞKUR tarafından aylık olarak hesapları 3000 lira nakit destek yatırılıyor. Özellikle koronavirüs döneminde işsiz kalan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği meslek edindirme kurslarına başvurular ise sadece kimlik kartları ile yapılıyor. İŞKUR meslek edindirme programları başvuru koşulları ve detaylar haberimizde…

Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri pandemi sürecinde işsiz kalan vatandaşlara eslek edindirme programları ile destek vermeye devam ediyor. İŞKUR tarafından sağlanan bu kurslar sayesinde vatandaşlar hem meslek öğreniyor hem de aynı zamanda aylık 3000 TL gelir elde etme imkanı buluyor. Her geçen gün meslek edindirme kurslarına olan talep ve ilgi daha da artarken özellikle son günlerde 81 ilde başvuruların açılması ile birlikte talep patlaması da yaşanıyor. Türkiye'nin her yerinde bulunan İŞKUR şubelerinde mesleki edindirme kurslarına başvuru yapmak mümkün. Ancak İŞKUR Bu kurslar için aynı zamanda birtakım şartlar da istiyor.

sadece-kimlik-kartiyla-basvurana-3000-tl-nakit-destek-basvurular-acildi-81-ilde-sinirli-1

KURSLARA KATILANA 110 TL ÖDEME

İŞKUR tarafından peş peşe yapılan açıklamalara göre koronavirüs salgını boyunca ekonomik anlamda zorlanan vatandaşlara her gün 110 TL ödeme yapılacak. Ancak bu ödemeden faydalanabilmek için İŞKUR tarafından başlatılan iş edindirme kurslarına katılmak gerekiyor. İş başı eğitim programı koşullarını taşıyan bütün vatandaşlar 81 ilde İŞKUR müdürlükleri ile hizmet merkezlerine başvuru yaparak programa girmeye hak kazanabilir.

sadece-kimlik-kartiyla-basvurana-3000-tl-nakit-destek-basvurular-acildi-81-ilde-sinirli-2

ANNE VE EV HANIMLARINA İŞKUR'DAN DESTEK

İŞKUR koronavirüs salgını sürecinde ev hanımı ve anneleri de unutmadı. Ekonomik anlamda zorluk çeken ya da koronavirüs salgını sırasında eşinden olan ev hanımları ya da anneler İŞKUR mesleki eğitim programlarına katılarak yani İŞKUR anne projesi içerisine dahil olarak günlük 108 TL ödeme alabilirler. İŞKUR anne Projesinden faydalanabilmek için 0-15 yaş aralığında çocuğunuzun olması gerekiyor. Başka da herhangi bir şart aranmıyor.

sadece-kimlik-kartiyla-basvurana-3000-tl-nakit-destek-basvurular-acildi-81-ilde-sinirli-3

ANNE PROJESİ İLE NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

İŞKUR tarafından ev hanımları ve anneler için başlatılan anne projesi ile günlük 108,68 lira ödeme yapılıyor. Yani 3 aylık bir program içerisinde annelerin toplamda 9000 TL ödeme alması mümkün hale geliyor. Kurs destek parası olarak verilen bu ödemeler Aylık 3 bin lirayı geçiyor. Anneler İŞKUR'da mesleki eğitim kurslarına katıldıktan sonra 3 ayın sonunda destek ödemesi alabiliyor. Mesleklere göre annelerin katılacağı kurs süreleri de farklılık gösteriyor. Yani 3 ay ile 6 ay arasında bir kursa katılarak düzenli olarak İŞKUR'dan destek ödemesi almak mümkün.

sadece-kimlik-kartiyla-basvurana-3000-tl-nakit-destek-basvurular-acildi-81-ilde-sinirli-4

BAŞVURULAR ÇOK YOĞUN

İŞKUR eğitim programlarına özellikle kadınların başvuruları son derece yüksek. Ancak son dönemlerde iş arayan gençlerde İŞKUR tarafından açılan mesleki edindirme kurslarına yoğun olarak başvuru yapıyor. İŞKUR'un meslek edindirme kurslarına katılanlar aynı zamanda çeşitli noktalardan işte bulabiliyor. Yani katılımcıların kurs boyunca hem para kazanma hem de kurs sonunda iş bulma imkanı ortaya çıkıyor.

İşkur mesleki eğitim kursları başvuru şartları

İşkur mesleki eğitim kursları başvuru şartları şu şekilde;

15 yaşından büyük olmak.

Kuruma kayıtlı işsiz olmak.

Kurum tarafından aynı meslekte düzenlenen bir kursu tamamlamamış olmak.

Mesleğin gereklerine Uygun özel şartları taşımak.

Emekli olmamak.

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanıyor olmak.

Kusura katılmama konusunda herhangi bir yaptırım uygulanmıyor olmak.

İŞKUR mesleki eğitim kursları için başvurular 81 ilde bulunan çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri ve hizmet merkezlerine doğrudan bireysel olarak yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@