SSK ve BAĞ-KUR’lu emekliye güzel haber verildi. Yıl sonunda bağış bekleyen emekliler için emekli olduktan sonra çalışmaları durumunda kalan tazminatı müjdesi geldi. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden vatandaşlardan %7.5 oranında destek birimi kesiliyordu. Ancak 2008 tarihi bu konuda belirleyici oldu. Peki çalışan emekliler kıdem tazminatı alabilir mi? Yeni kıdem tazminatı yasası kimleri kapsıyor?

Bildiğiniz üzere kendi isteğiyle birlikte işten ayrılan kişilere kıdem tazminatı ödenmiyor. Ancak işveren tarafından haklı bir sebebe bağlı olmadan işten çıkarılan kişilere kıdem tazminatının önü açılıyor. Kıdem tazminatı, pirim ve sigortalılık zamanını tamamlayarak yaş şartını beklemek için işten ayrılan kişilere de ödeniyor. İşten ayrıldıktan sonra aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başlayan ve bir senelik süreyi tamamlayan kişiye ikinci kez kıdem hakkı da veriliyor. Çifte tazminatı en çok emeklileri ilgilendiriyor. SSK’lı ve BAĞ-KUR’lu çalışanlar emekli maaşlarından güvenlik sosyal güvenlik destek birimi kesilmesini kabul etmeleri durumunda ikinci kez kıdem tazminatı alabiliyor.

sadece-ssk-ve-bag-kurlu-emekliyi-kapsiyor-7177-tl-hesaplara-yatacak-uzun-zamandan-sonra-ilk-kez-1

2008 YILI ÖNEMLİ TARİH

Emekli olmasına rağmen Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak çalışmaya devam eden kişiler 1 Ekim 2008 tarihi ile ilgili bağlayıcılık taşıyor. 2008 yılından önce emekli olan ya da işe başlamış olan kişilerce SSK’lı olarak çalışmaya devam etmek istemeleri durumunda sosyal güvenlik destek birimine tabi olarak çalışıyor. Fatih tekin 2008 sonrası sigortalı olanlar ya da emekli olanlar için aynı durum geçerli değil. Yani 1 Ekim 2008’den sonra emekli olan vatandaşlar maaşlarını kestirmeden çalışamıyor.

NE KADAR DESTEK PRİMİ KESİLİYOR?

Sigortalı olarak 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan emekliler emekli aylığını kestirmeden SDP ödeyerek çalışabiliyor. Ancak emekli çalışanın çalıştığı maaştan %7.5 oranında destek birimi kesiliyor. Bu durumda emekli maaşına dokun olmuyor. Ancak 2008 yılından sonra işe başlayan ya da emekli olan kişiler primi maaşlarından kestirerek normal bir sigortalı gibi prim ödemeye devam ediyor.

sadece-ssk-ve-bag-kurlu-emekliyi-kapsiyor-7177-tl-hesaplara-yatacak-uzun-zamandan-sonra-ilk-kez-2

TEKRAR DİLEKÇE VERMEK GEREKİYOR

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişilerin emekli maaşını kestirmeden destek primine tabi olarak çalışmaya devam etmeleri durumunda emeklilik gerekçesiyle kıdem tazminatı almaları mümkün olmuyor. Ancak emekli olup çalışan kişiler maaşın geç ödenmesi, işten çıkarma gibi geçerli sebepleri sunmaları durumunda normal bir işçi ile aynı koşullarda kıdem tazminatı alabiliyor. Emeklilerin tekrar emekli olması gibi bir durum söz konusu olmadığından emekli olan vatandaşlar kıdem tazminatı sıfırlandıktan sonra emekli maaşlarını kestim çalışmaya devam etmeleri durumunda yeniden emeklilik dilekçesi vererek emeklilik sonrası çalıştıkları sürenin kıdem tazminatını alabiliyor.

sadece-ssk-ve-bag-kurlu-emekliyi-kapsiyor-7177-tl-hesaplara-yatacak-uzun-zamandan-sonra-ilk-kez-3

2021 KIDEM TAZMİNATI NE KADAR?

Kıdem tazminatı, bir çalışanın sonra iş yerinde çalıştığı her yıl boyunca 30 günlük son brüt ücreti ücret üzerinden hesaplanır. Kıdem tazminatı alabilmek için işçinin kendi isteği dışında ya da kendi kusuru dışında işten çıkarılmış olması gerekir.20 yılında hesaplanan kıdem tazminatı tavan olarak 7177,17 TL olmuştu. Yani işinin olduğu brüt ücret üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı artabiliyor da düşebiliyordu. Ancak tavan tutarı belirlendiği için en yüksek 7177.17 TL senelik olarak tazminat alınabiliyor.