Sadettin Saran’dan gelen "Bir milletin yok edilmesi için bomba ve füzeler şart değil" açıklaması ve devamı güne damga vurdu.

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Milli Eğitim Bakanlığı'na tarihi bir çağrı ile "Derhal bilimi esas alan A'dan Z'ye reform yapılsın" dedi.

Toplumsal sorunlara duyarlılığıyla bilinen ve  en son İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline karşı aldığı tutum ile de dikkat çeken Sadettin Saran,  Atatürk adıyla 22 tane spor salonunu okulların hizmetine sunması ile de bilinirken şimdi de "eğitim" için dikkat çeken bir çıkış yaptı.

Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi Fenomen Yayıncı Güzelliği ile Büyüledi

Sadettin Saran, Instagram hesabından yaptığı bir video paylaşımında söyledikleri ile adeta sosyal medyayı salladı.

Ünlü iş adamı Sadettin Saran kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli? Yayın ihalesi sözleriyle gündeme gelen Sadettin Saran hakkında merak edilenler! - Medya Haberleri

İşte Sadettin Saran'ın "bomba ve füzeler şart değil" derken bomba etkisi yaratan sözleri şöyle oldu;

"Geçenlerde lise ve üniversiteler için giriş sınavı yapıldı. Ve malesef eğitimde durumumuz çok kötü. Bakın Güney Afrika'da bir üniversitenin kapısında şöyle yazar:

Bir milletin yok edilmesi için bombalar, füzeler şart değildir. Eğitim kalitesini düşürmek yeter.

Aileler bu gidişatı görüyorlar aslında. Çocukları için çaresizce kaliteli eğitim bulmaya çalışıyorlar.

İmam Hatip Liseleri'nin sayısı sürekli artırılıyor ama öğrenci sayısı neredeyse hiç artmıyor. Meslek liselerine, teknik liselere, Anadolu ve Fen Liseleri'ne ilgi bir hayli artmasına rağmen oralarda tersi, okul sayısı azaltılıyor. Bir diğer tehlike de kız çocuklarının okullaşma oranında yüzde 6'dan daha fazla düşüş var.

O yüzden buradan sesleniyorum: Milli Eğitim'de acilen, derhal bilimi esas alan A'dan Z'ye reform yapılsın. İnanın biz Türkiye olarak ekonomimizi de düzeltiliriz, uluslararası sorunları da çözeriz, her şeyi başarabiliriz.
Ama eğitim sistemimiz iflas ederse ülke de iflas eder!"