Safiye Ali kimdir? Safiye Ali neden Doodle oldu! Google özel günlerde yaptığı Doodle bugün Safiye Ali oldu! Peki Safiye Ali kimdir? Safiye Ali neden Doodle oldu! 2 Şubat 2021 Google, unutturmadığı Safiye Ali kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? Ne zaman ve neden öldü merak ediliyor!

Safiye Ali kimdir? Neden Doodle oldu!

Google, özel günlerde unutmadığı isimler arasında bugün Safiye Ali yer aldı! Peki Safiye Ali kimdir? Safiye Ali neden Doodle oldu! Google 2 Şubat 2021 Safiye Ali neden Doodle yaptı. İşte Safiye Ali ilgili tüm merak edilen sorular ve cevapları!

Safiye ali kimdir?Safiye Ali, 1891 İstanbul doğumlu. Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak bilinen Safiye Ali, 1952 Almanya'da vefat etti! Amerikan Kız koleji mezunu olan Safiye Ali, ilk kadın doktorumuz olarak biliniyor! Google 2 Şubat'ta Safiye Ali unutmadı ve Doodle olarak hatırladı. Özellikle böyle bir dönemde tüm sağlık çalışanları için güzel bir jest olarak Safiye Ali ismini tüm Türkiye'ye hissettirecek!

İlk kadın doktorumuz Safiye Ali, Osmanlı döneminde tanınmış bir aileden gelmektedir. 6 kardeşten en küçük ve en zeki olarak bilinen Safiye Ali, Amerikan Kız Kolejinde öğrenim görmesinin yanı sıra Türkiye'ye hizmet etmekten çekinmemiştir.Balkan savaşları döneminde cepheden getirilen yaralı, maddi yetersizlikler içinde olan kişilere "Top fakültesine kadın öğrenci almayız" sözlerine karşı çıkarak tam bir başarı abidesi olarak bilinir. Yılmayarak hayallerin peşinden koşarak Almanya'ya gidip, Milli Eğitim Bakanı Şükrü Bey yardımıyla eğitimini tamamlamıştır.

En aç ve sefil dönemlerde kadın ve çocuk hastalıkları üzerine öğrenim gören Safiye Ali, tüm bildiklerini ülkesine dönerek aktarmıştır.

Kurtuluş Savaşı dönemi yurda dönen Safiye Ali, Çağaloğlunda bir klinik açarak hizmet verdi. Kadın olduğu için ilk başlarda zorlansa da daha sonra tüm kadın ve çocuk hastalıklarına baktı.

Safiye Ali ne zaman öldü?

Safiye Ali, 2. dünya savaşında yaraları sararken, kanser hastalığı nedeniyle 1952 yılında hayata gözlerini yumdu.