Türkiye'de hava durumu git gide soğuğa doğru geçiş yapıyor. Bunun en iyi örneklerini ise sağanak yağış uyarılarının artmasıyla görüyoruz. Üç bölgede alarm verildi. Marmara, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinden birinde oturuyorsanız dikkat...

Sağanak yağışların ardı arkası kesilmiyor. Artık tişört yerine mont giyme dönemi başladı. Üstelik botsuz da dışarı çıkamayacağız. Yerler su birikintileriyle dolmaya başladı. Meteoroloji, hava durumu ve sağanak yağış konusunda önemli uyarılarda bulundu. Sıcak bir yaz mevsiminin geride bırakılmasının ardından sonbahar, etkisini daha belirgin bir şekilde gösteriyor. Son bir haftada ülkemizin dört bir yanında yağışlı havalar hakim.

Meteoroloji yetkilileri, bazı bölgeler için yoğun yağış uyarısında bulunuyor. Ülkemizin büyük bir bölümü bulutlu bir gökyüzüyle karşı karşıya. Özellikle Marmara, Ege'nin kuzey kesimleri, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda sağanak yağış bekleniyor. Trabzon, Rize ve Artvin'de yağışlar yer yer daha şiddetli olabilir.

Sağanak Yağış Beklenen Bölgeler Belli Oldu

Sıcaklık değerleri, yağışın etkili olduğu bölgelerde 2 ila 4 derece kadar düşüş gösterebilir. Ancak, diğer bölgelerde sıcaklık normallerde seyredecek. Rüzgarın genellikle kuzeyden eseceği, ancak güney bölgelerde yön değiştirebileceği belirtiliyor. Özellikle Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de rüzgarın hızı artabilir.

Trabzon'un doğusu ile Rize ve Artvin kıyı kesimlerinde ciddi yağışlar bekleniyor. Bu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunması gerekiyor.

4 ay içinde tüm elektronik aletler bozulabilir! Güneş'te yaşanacak süpersonik patlamalar 4 ay içinde tüm elektronik aletler bozulabilir! Güneş'te yaşanacak süpersonik patlamalar

Bölgelere Göre Hava Durumu

  • Marmara: Genel olarak bulutlu bir hava hakim. Sağanak yağışlı dönemler gözlenebilir.

  • Ege: Kuzey kesimleri gece saatlerinde yağış alabilir. Kuzey Ege'de rüzgarın hızı artabilir.

  • Akdeniz: Genelde parçalı bulutlu bir hava bekleniyor.

  • İç Anadolu: Gece saatlerinde Ankara, Çankırı ve Eskişehir'de yağışlı dönemler olabilir.

  • Batı Karadeniz: Genellikle bulutlu ve zaman zaman yağışlı bir hava öngörülüyor.

  • Orta ve Doğu Karadeniz: Sahil bölgeleri yağışlı olabilir. Doğu Karadeniz yüksek kesimlerinde karla karışık yağış olasılığı bulunuyor.

  • Doğu Anadolu: Güneydoğu kesimleri ve Ardahan'da gök gürültülü sağanak yağış olabilir.

  • Güneydoğu Anadolu: Bölge genelinde az bulutlu bir hava hakim olacak.