Sağlık sistemi çöktü! Ölüleri yakmaya başladılar

Günlük vaka sayılarının 310 bini geçtiği Hindistan'da sağlık sistemi çökmüş durumda. Hindistan'da koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin cesetlerinin yakıldığı görüldü. 

Dünya 22.04.2021 - 10:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Koronavirüs son dönemde en fazla Hindistan'a vurdu. Söz konusu ülke, günlük vaka sayılarında peş peşe rekor kırmaya başladı. Vaka sayılarının ciddi oranda artış göstermesi üzerine Hindistan'da bulunan hastaneler yetersiz kalmaya başladı. Hindistan'da son bir günde 314 bin 835 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 2 bin 104 can kaybı gerçekleşti. Böylece Güney Asya ülkesinde şu ana kadar 15 milyon 930 binden fazla vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 184 bin 657 ölüm gerçekleşti.

Oksijen konusunda sıkıntı yaşanıyor!

Hindistan'ın batısında ve kuzeyinde bulunan hastanelerin, koronavirüsle enfekte olan hastaların yaşama tutunmalarını sağlamak için gerekli olan tıbbi oksijen konusunda sıkıntı yaşadıkları öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Hindistan'da bulunan çoğu hastanede şu anda boş yatak kalmadı. Hekimler, koronavirüsle enfekte olan hastalardan evlerinde durmalarını istiyor. 

"Kamu sağlığı krizi yaşanıyor"

Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden Krutika Kuppalli, Hindistan'daki ürkütücü tabloya dikkat çekti. Kuppali, koronavirüs nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğünü ve kamu sağlığı krizi yaşandığını dile getirdi. Günlük olarak kayıtlara geçen en yüksek vaka, 2021 senesinin Ocak ayında ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) görülmüştü. Söz konusu ülkede bir günde 297 bin 430 vaka tespit edilmişti. 

"Rahatlık yüzünden oldu"

Hindistan'da koronavirüsle enfekte olan kişilerin araçlarda tıbbi oksijen takviyesi aldıkları fark edildi. Yetkililerden biri, koronavirüsün ikinci dalgasını bu kadar sert beklemediklerine dikkat çekerek, rahatlık yüzünden hastanelerde bulunan yatakların, tıbbi malzemelerin ve ilaçların yetersiz kaldığını söyledi. 

Aşılama programı çok yavaş!

Hindistan'da koronavirüse karşı aşılama programı başlatıldı. Fakat söz konusu ülkede şu ana kadar halkın çok az bir kısmına koronavirüs aşısı uygulanabildi. Hindistan hükümeti, 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 18 yaş üstü tüm vatandaşların koronavirüs aşılarına erişim sağlayabileceğini bildirdi. 

Cesetleri yakmaya başladılar

Hindistan'da aşılanması gerekli olan 600 milyon kişi için yeterince koronavirüs aşısının bulunmadığı ifade ediliyor. Güney Asya ülkesinde koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin cesetlerinin krematoryumlarda yakıldığı fark edildi.

 

Krematoryum nedir?

Cansız bedenlerin yüksek sıcaklıklar altında yakıldıkları mekâna krematoryum deniliyor. Yaşamını yitiren kişilerin cesetlerinin yakılması ise kremasyon olarak adlandırılıyor. Söz konusu işlemden sonra küllerin ve kemik parçacıklarının bir kutuya yerleştirildiği biliniyor. Bu kutuya da "urne" adı veriliyor. 

Hindistan'da vaka sayıları neden arttı?

Hindistan'ın eyaletinde 27 Mart 2021 tarihinde seçimler başladı. Batı Bengal eyaletinde seçimlerin 8 kademede gerçekleştirileceği ifade edildi. Bu kapsamda seçim kampanyaları başlatıldı. Fakat söz konusu kampanyalarda koronavirüsle mücadele kapsamında hiçbir önlem alınmadı. Öte yandan, İngiltere ve Hindistan arasında Mart ayının ortalarında kriket müsabakaları düzenlendi. İki müsabakayı 130 bin civarında kişi seyretti. Çoğunun da maskesi yoktu. Söz konusu ülkede insanların tedbirlere riayet etmeyi bıraktıkları görüldü. Toplantılara ve düğünlere katılımın artması, dini toplantıların düzenlenmesi ve hükümet tarafından siyasi kampanyaların yürütülmesi sonucu ikinci dalga başladı. Öte yandan, Hindistan'da düzenlenen Kumb Mela Festivali de ikinci dalganın korkutucu boyutlara ulaşmasına neden oldu. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@