Sağlık sistemi çöküyor: Yoğun bakım servisleri doldu!

Almanya'da son dönemde vaka sayılarının artması yoğun bakım servislerini de olumsuz yönde etkiledi. Söz konusu ülkede yoğun bakım servislerinin dolmak üzere olduğu ifade edildi.

Dünya 16.04.2021 - 09:39 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Almanya'da son dönemde vaka sayılarının artması yoğun bakım servislerini de olumsuz yönde etkiledi. Söz konusu ülkede yoğun bakım servislerinin dolmak üzere olduğu ifade edildi. Konuya ilişkin açıklama Charite Hastanesi Başhekimi Steffen Weber-Carstens'den geldi. Weber-Carstens, Almanya'daki bazı hastanelerde yer alan yoğun bakım servislerinde boş kapasitenin yalnızca "yüzde 10" olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. Yoğun bakım servislerinin ortalama olarak 10-12 yataklık bir kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Weber-Carstens, yani her yoğun bakım servisinde 1'er yatağın boş kaldığının anlaşıldığını dile getirdi.


"Sadece koronavirüs hastaları yok"


Weber-Carstens, boş kalan yatağın ise yalnızca koronavirüs hastaları için değil, aynı zamanda kalp krizi geçiren ya da beyin kanaması geçiren hastalar için de ayrıldığını kaydetti. Mevcut durumu bu şekilde anlatan Weber-Carstens, Almanya'da sağlık sisteminin daha kötü bir yere gitmemesi için koronavirüsün artık kontrol altında tutulması gerektiğini belirtti.

"7 bine ulaşabilir"


Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneği Başkanı Gernot Marx da ürkütücü tabloya dair bir açıklamada bulundu. Mart ayından beri söz konusu ülkede yoğun bakım servislerinde tedavi altına alınan hasta sayısının arttığına dikkat çeken Marx, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yoğun bakım servislerinde Nisan ayının sonunda tedavi altında olan koronavirüs hastalarının sayısının 7 bine ulaşabileceğini ifade etti.


"Kapasitemiz yetersiz"


Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneği Yöneticisi Christian Karagiannidis de durumun vahametini ortaya koydu. Almanya'nın Köln şehrinde bulunan bir hastanede çalıştığını ifade eden Karagiannidis, söz konusu hastaneye yalnızca koronavirüs hastalarının geldiğini söyledi. Karagiannidis, akciğer ve oksijen tedavisine gereksinim duyan birçok hastanın bulunduğunu belirterek, söz konusu hastaların tamamını tedavi edebilmek için yeterli kapasiteye sahip olmadıklarını kaydetti. Köln şehrinde bulunan bütün kliniklerin dolduğuna dikkat çeken Karagiannidis, artık hastalara yer bulmada ciddi sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.


"Mutasyon hastaları olumsuz yönde etkiledi"


Karagiannidis, koronavirüs hastalarının 20-60 yaş grubunda olduğunu ifade ederek, mutasyonlu koronavirüsün hastaları olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Pandemi sürecinde acil olmayan ameliyatların gerçekleştirilmediğini hatırlatan Karagiannidis, yani koronavirüs hastası olmayan kişilerin de zor durumda kaldığını ifade etti. Almanya'da şu anda yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının sayısı 4 bin 679 olarak kayıtlara geçti. Mart ayının başında yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının sayısı ise 2 bin 800 seviyesindeydi.

Almanya koronavirüs tablosu


Almanya'da son bir günde 29 bin 426 vaka kayıtlara geçerken, koronavirüs kaynaklı 293 can kaybı gerçekleşti. Söz konusu ülkede şu ana kadar 3 milyon 73 bin 442 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 79 bin 381 ölüm gerçekleşti.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@