65 yaş üzeri vatandaşlarda 'aşı korkusu' arttı!

Özellikle 1 Mart'ta başlayan kademeli normalleşme döneminin başlamasıyla artan vaka sayılarıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr.

65 yaş üzeri vatandaşlarda 'aşı korkusu' arttı!
Özellikle 1 Mart'ta başlayan kademeli normalleşme döneminin başlamasıyla artan vaka sayılarıyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Kemalettin Aydın, son bir haftada vaka sayılarının en çok arttığı kentlerden birini İstanbul olduğunu söyledi. Vakalarda artışlar görülmesine rağmen ekonomik sebeplerle büyük şehirlerde kapatmaya gidilmediğini vurgulayan Aydın, son 3 haftada sağlık hizmeti talep edenlerin sayısında yüzde 100'lük bir artışın görüldüğünü söyledi. Haziran ayı civarında toplumda virüse karşı bağışık hale gelenlerin oranının yüzde 50'ye çıkacağını tahmin ettiğini kaydeden Aydın, salgını ancak sürü bağışıklığıyla yenebileceklerini belirtti.


5 milyon 100 bin kişi ikinci doz aşısını yaptırdı!


Özellikle İstanbul'da 65 yaş ve üzeri vatandaşların arasında aşıya karşı şüphe duyma oranının arttığını kaydeden Aydın, aşı yaptırmaya karşı bir direnç geliştirdiklerini aktardı. İki doz aşısını yaptıranlarda virüsün bulaşsa bile hastalığın hafif şekilde atlatılacağını vurgulayan Prof. Dr. Kemalettin Aydın, 5 milyon 100 bin kişinin ikinci doz aşılarını yaptırdığını dile getirdi. Bu kişilerden yaklaşık 4 milyonunun 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olduğunu belirten Prof. Dr. Kemalettin Aydın, iki doz aşısını yaptıran vatandaşların gönlünü ferah tutabileceğini kaydetti.


"Ailedeki gençler, aşının faydalarını yaşlılara anlatmalı"


Hastaneye gidemeyen vatandaşlar için aşının evlere dahi getirildiğini kaydeden Aydın, buna rağmen aşı yaptırmak istemeyen kişilerin bulunduğunu aktardı. Özellikle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarda görülen aşı karşıtlığının ciddi bir tehdit olduğuna değinen Aydın, aşının hayati öneminin daha iyi anlatılması gerektiğini belirtti. Konu hakkında çok fazla bilgi edinemeyen yaşlı vatandaşların aşıdan korktuğunu kaydeden Aydın, aşının koronavirüse karşı nasıl yüksek bir koruma duvarı ördüğünün ailenin genç bireyleri tarafından anlatılması gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER