Aşı Yapmak Orucu Bozar Mı? Koronavirüs Aşısı Oruç Bozar Mı? Aşı Olmak Oruç Bozar Mı?

Aşı olmak oruç bozar mı? Koronavirüs aşı olmak orucu bozar mı? Covid 19 aşısı oruç bozar mı?

koronavirüs_aşısı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs aşısı orucu etkiler mi? Ramazana günler kala tartışma başladı. Koronavirüs pandemisinde geçirilecek olan Ramazan ayı kafaları karıştırdı. Yanıt Diyanet İşlerinden geldi.

Ramazan sorularına bir yenisi daha eklendi “Kovid 19 aşısı oruç bozar mı?” Vatandaşların bu paniğine yanıt Diyanet’ten geldi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt yaptığı açıklamada aşı olmanın oruç bozmayacağını açıkladı. İdris Bozkurt yaptığı açıklamada;

“Kovid19 aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içeren madde bulunmamaktadır. Fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir.” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt yaptığı açıklamada aşıların içerisinde gıda maddesi olmadığına değindi ve aşı olmanın oruç bozmadığını söyledi. İdris Bozkurt yaptığı açılamada orucu bozan şüpheli durumlardan ise uzak durulması gerektiğini yineledi.

İdris Bozkurt oruçluyken COVID-19 aşısını yaptırmak zorunda kalanların rahatlıkla aşı olabileceğini söyledi. İdris Bozkurt, aşı olmak gerektiğini de söyleyerek “Çünkü sağlığı korumak, bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Aşı olmak zorundayız.” dedi.