Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

14 Kasım 2020 Cumartesi 10:50:40

Bakır kaplı maskeler koronavirüsü öldürüyor! Ne zaman satışa sunulacak?

İngiltere’de yapılan bir çalışmada üretilen bakır kaplı maskelerin, koronavirüsü en az yüzde 90 oranında öldürdüğü saptandı. Öldürücü özelliğin, bakır maddesinden geldiği bildirildi. Peki maske ne zaman satışa sunulacak?

Koronavirüsle ilgili yapılan çalışmalar gün geçtikçe daha fazla önem arz ediyor. Zira salgını önleyecek aşını eli kulağında ancak kış ayları da kapımızda. Aşı piyasaya çıkana kadar salgının kış aylarında patlama yapacağı öngörülüyor. İnsanların bu geçiş döneminde yapması gereken maske kullanımı, mesafe ve temizlik gibi görünüyor.

Ne zaman satışa sunulacak?

Yapılan bir bakırla kaplanmış olan 5 katlı maskelerin koronavirüsü yüzde 90 oranında öldürdüğü tespit edildi. Peki maske ne zaman satışa sunulacak? İngiltere’de yapılan çalışmaya göre virüse karşı yüzde 90 oranında koruyucu özelliği olan bu maskeler Aralık ayında satışa sunulacak.

Bakırın öldürücü özelliği

Nottingham Tent Üniversitesi’nde geliştirilen maskedeki malzeme, koronavirüsü bir saatten az sürede yüzde 90 oranında öldürecek. Pharm2Farm firması, maskenin üretimine başlayacak ve İngiltere genelinde ilk etapta doktorlar bu maskeyi kullanacak. Antimikrobityal özellik taşıyan bakırın kullanılmasının, maskenin virüsü bu derecede öldürebilmesini mümkün hale getirdiği söyleniyor.

Virüsü öldürmesi nedeniyle bu maddenin kapı kolları ve alışveriş arabaları gibi virüsün sıklıkla bulaştığı yüzeylerde kullanılması gerektiği de gündeme gelmişti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı