Bilim insanlarından korkutan “maske” uyarısı!

Alman bilim insanları, pandemi sebebiyle yaygın olarak kullanılan bazı maskelerde ölümcül derecede kimyasal emareler saptadıklarını bildirdi. Bilim insanlarına göre kumaş maskede bu risk daha az.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde önlem olarak aşılar kadar en büyük silahlardan biri de maske.

Pandeminin başından bu tarafa pek çok çeşit ve türü üretilen ve satışa sunulan maskeler, Covid-19’dan korurken virüs dışında farklı sağlık risklerini beraberinde getirdiği tartışılıyor.

Maskelerin uzun süre kullanımının karbondioksit zehirlenmelerine yol açtığı ya da özellikle son günlerde maskelerde parazitlerin bulunduğu gibi iddialardan sonra maskeler üzerine araştırma yapan Alman bilim insanları Prof. Dr. Michael Braungart ve Dr. Dieter Sedlak şaşırtıcı bir sonuca ulaştı.

Maskede kimyasal risk

“Zehirliyor”, “parazit var”, “virüse engel olmuyor”, “sağlıksız koşullarda üretiliyor” gibi çok sayıda tartışmalara artık bir yenisi daha eklenecek. Yeni başlık ise “kimyasal risk”.

Hamburg Çevre Enstitüsü, bilhassa cerrahi maskelerdeki yapıda formaldehit ve florokarbon gibi bileşenlerin saptandığını, bunların da kanserojen riskini yüksek oranda artıracağını bildirdi.

Hamburg Çevre Enstitüsünden Prof. Dr. Michael Braungart, maske kullanırken doğal olarak yapılan burun ve ağız yolu solunumları dikkate alınarak yapılan araştırmanın sonucunun pek de iç açıcı olmadığını söyledi. Prof. Dr. Braungart, incelenen maskelerde florokarbon, formaldehit hatta anilin bile bulduklarını belirterek, maskedeki nahoş kimyasal kokuları örtmek için içeriği bilinmeyen yapay kokulardan kullanıldığını belirlediklerini açıkladı.

Michael Braungart, uzun dönemli akciğer hasarı konusunda fabrika çalışanlarının ve öğrencilerin büyük risk altında bulunduğunu hatta bu risk altındaki grubun başını çektiği bilgisini verdi.

Kumaş maskede bu risk daha az!

Kumaş maskedeki riskin, diğer maskelere göre daha düşük olduğuna vurgu yapan Prof. Braungart, bu noktada ise risk faktörü olarak mikrofiber parçacıkların ortaya çıktığını kaydetti.

Florokarbonların insan sağlığına son derece zararlı olduğu belirtiliyor ve bilim insanları özellikle son zamanlarda bu maddenin özensiz ve gereksiz yere kullanıldığı, kullanımının durdurulması gerektiği çağrısında bulunuyor.