Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan'dan Ramazan uyarısı!

Dün yapılan Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının son durumuna ilişkin verileri paylaştı ve alınan yeni tedbirleri açıkladı. Açıklanan yeni tabloya göre Türkiye'nin kızardığı görüldü.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan'dan Ramazan uyarısı!
Dün yapılan Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının son durumuna ilişkin verileri paylaştı ve alınan yeni tedbirleri açıkladı. Açıklanan yeni tabloya göre Türkiye'nin kızardığı görüldü. Ülkenin nüfusunun yüzde 80'ini barındıran 58 ilin "çok yüksek riskli" olan kırmızı kategoriye alındığı kaydedildi. Sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağının kırmızı kategorideki illerde cumartesi ve pazar günü uygulanacağı aktarıldı. Tüm Türkiye'de kafe ve restoranların yüzde 50 kapasiteyle açılacağı belirtildi. Ramazan ayında ise kafe ve restoranların yeniden sadece paket servise geçeceği ifade edildi. Ramazan boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma yasağını uygulanacağı kaydedildi.


"Bu dönemde iftar misafirliği sakıncalı"


Yeni tedbirlerin açıklanmasının ardından uzmanlardan da peş peşe açıklamalar geldi. Mutasyon vakalarının arttığına işaret eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, bu tedbirlerin alınmak zorunda kalındığını söyledi. Geçen yıl Ramazan ayından bazı dersler çıkardıklarını aktaran İlhan, Ramazan ayında dikkatli olunmadığı müddetçe vakaların artabileceğini belirtti. Ramazan'da genel olarak iftar için misafirliklerin arttığını aktaran İlhan, bu yıl Ramazan ayında çekirdek aile ile iftar yapılması gerektiğine değindi. Ev ziyaretleri ve kalabalık iftarların bu dönemde oldukça sakıncalı olacağının altını çizen İlhan, kurallara uyulması halinde Ramazan ayından sonra bir rahatlamanın söz konusu olabileceğini vurguladı.


"Mutasyonla virüsün öldürücülüğü değil, bulaşıcılığı arttı"


Virüs yoğunluğunun ve bulaşıcılık hızının arttığına değinen Prof. Dr. İlhan, maske ve mesafe kuralının bu dönemde çok daha sıkı uygulanması gerektiğini söyledi. Vaka sayısındaki artışların tek sorumlusunun mutasyon olmadığını söyleyen İlhan, toplumdaki dolaşımın artmasının ve kalabalık ortamların da bu duruma neden olan etmenlerden olduğunu kaydetti. Hem evlerde hem de dış mekanlarda bulaşma oranının son dönemlerde arttığına vurgu yapan İlhan, Türkiye'de görülen mutasyon vakalarına ilişkin de konuştu. Virüsün öldürücülüğünün değil ama bulaşıcılığının arttığını söyleyen İlhan, çift maske takılması ve mesafenin artırılması gibi tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER