Bir gizemli hastalık daha ortaya çıktı! 45 vaka var

Kanada'ya bağlı New Brunswick eyaletinde 40'ı aşkın insanda gizemli bir hastalık ortaya çıktı. Söz konusu beyin hastalığının 45 kişide tespit edildiği bildirildi.

gizemli_beyin_hastalığı1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanada’ya bağlı New Brunswick eyaletinde ortaya çıkan gizemli bir hastalığa dair basın toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, beyin hastalığının 45 kişide tespit edildiği bildirildi. Bunlardan 35’in tasdik edilmiş vakalar olduğu belirtilirken, 8’inin ise henüz şüpheli vaka olarak değerlendirildiği öğrenildi. Konuya dair açıklamada bulunan Dr. Jennifer Russell, bunun büyük ihtimalle yeni ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi. Russell, söz konusu hastalığın sebebini tespit etmek amacıyla çalışma yürüttüklerine dikkat çekerek, bundan sonraki süreçte daha fazla çalışmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Gençler de etkileniyor

Gizemli beyin hastalığından farklı yaş gruplarında bulunan insanların etkilendiği bildirildi. Söz konusu hastalıktan gençlerin de etkilendiği bildirildi. Gizemli beyin hastalığının ağırlıklı olarak New Brunswick eyaletinin güneydoğusunda bulunan Moncton bölgesi ile kuzeydoğusunda yer alan Acadian Yarımadası’nda tespit edildiği kaydedildi. Ülkenin farklı bir bölgesinde ya da diğer ülkelerde gizemli beyin hastalığına henüz rastlanmadı.

İlk vaka ne zaman tespit edildi?

Gizemli beyin hastalığına dair ilk vakanın 2015 senesinde tespit edildiği öğrenildi. Son senelerde ise vaka sayılarının giderek arttığı belirtildi. 2019 senesinde 11 vaka kayıtlara geçerken, 2020 senesinde 24 vaka saptandı. 5 kişinin de gizemli beyin hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği düşünülüyor.

Hangi belirtiler görülüyor?

Gizemli beyin hastalığına yakalanan kişilerde kuvvetli kas ağrıları, koordinasyon problemleri, halüsinasyon, uyku düzensizliği ve davranış değişiklikleri gibi birtakım belirtilerle karşılaşılıyor.

CJD ile benziyor

Russell, gizemli beyin hastalığının CJC (Creutzfeldt-Jakob) ile benzediğini söyledi. CJD hastalığına prion denilen bir protein türü neden oluyor. Söz konusu hastalık dâhil olmak üzere bütün prion rahatsızlıkları erken uygulanan testler sonucunda teşhis edilebiliyor. Gizemli beyin hastalığının yeni bir prion rahatsızlığı veya tümüyle farklı bir hastalık olabileceği değerlendiriliyor.

Patojen hala bulunamadı

Hastalığa dair çevresel toksinlerin de incelendiği bildirildi. Deniz ürünlerine bağlı olan bakterilerin ürettiği BMAA hakkında çeşitli incelemeler gerçekleştirildiği kaydedildi. Öte yandan, kabuklu deniz ürünleri, hamsi ve sardalyada bulunan alglerin ürettiği domoik asit nörotoksini de inceleniyor. Fakat gizemli beyin hastalığına yol açan patojen henüz tespit edilemedi. Gizemli beyin hastalığının nedenlerine yönelik incelemeler devam ediyor. Nörologların yanı sıra viroloji, mikrobiyoloji, toksikoloji, çevre sağlığı ve hayvan bilimi gibi alanlarda uzmanlaşan kişilerle birlikte çalışma yürütülüyor. Bilim insanları, gizemli beyin hastalığı ile çevresel faktörler arasında bir bağlantı olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

“Henüz erken”

Konuya dair açıklamada bulunan Alier Marrero isimli nörolog, çevresel faktörlere maruz kalındığını gösteren kümelenmelerin var olabileceğini ama bu konuda konuşmak için henüz erken olduğunu söyledi.