Burun spreyi olarak üretilen aşı, mutasyona karşı koruma sağlıyor!

Türkiye'de burun spreyi olarak üretilen koronavirüs aşısının İngiltere mutasyonuna karşı koruma sağladığı öğrenildi. Söz konusu aşının senede 250 milyon doz üretilebileceği kaydedildi.

intranazal_aşı2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’de burun spreyi olarak üretilen koronavirüs aşısına değinmişti. Bağımsız olarak yürütülen klinik incelemelerin ardından söz konusu aşının İngiltere mutasyonuna karşı koruma sağladığı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama ODTÜ Teknokent’te yer alan Nanografi firması Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Deli’den geldi. Deli, 2020 senesinin Şubat ayında burun spreyi olarak uygulanan koronavirüs aşısına yönelik çalışmaları başlattıklarını söyledi. Bütün testlerin GLP laboratuvarlarında gerçekleştirildiğini belirten Deli, protein temelli aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarına kısa süre içerisinde geçileceğini ifade etti. Deli, GMP sertifikasına sahip olan tesiste söz konusu aşının üretimine başlandığını dile getirdi.

“Yeni mutasyonlara karşı modellenebilir”

Burun spreyi olarak uygulanan aşının Vuhan suşuna karşı geliştirildiğini hatırlatan Deli, bu aşının İngiltere mutasyonuna karşı koruma sağladığının da tespit edildiğini aktardı. Deli, intranazal aşının İngiltere mutasyonuna karşı etkili olmasının yanı sıra yeni mutasyonlara karşı da modellenebileceğini ifade etti.

“Bu sene içerisinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz”

Tasarım süreci, deney süreci ve üretim sürecinin Faz-3’ün ardından ruhsatlandırma faaliyetlerine de hız kazandırabileceğini belirten Deli, intranazal aşıya yönelik klinik inceleme aşamalarının bu sene içerisinde tamamlanacağını tahmin ettiklerini söyledi. Deli, burun spreyi olarak uygulanan aşının senede 250 milyon doz üretilebileceğini duyurdu.

“Diğer hastalıklara yönelik aşı tasarımları gerçekleştirilebilecek”

Burun spreyi olarak uygulanan koronavirüs aşının platform olarak üretildiğini aktaran Deli, böylece değişik hastalıklara yönelik aşı tasarımlarının da gerçekleştirilebileceğini dile getirdi. Deli, yerli faaliyetlerle birlikte diğer aşı ihtiyaçlarının da karşılanabileceğini söyledi.

Yüksek güvenlikli bir aşı olacak

TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından verilen destekle birlikte burun spreyi olarak uygulanan aşıya yönelik klinik inceleme aşamalarına geçilecek. Sağlık Bakanlığından uzmanların direktifleriyle bu aşamalara devam edilecek. Uygulama sırasında ciddi bir kolaylık sağlayacak olan intranazal aşının yüksek güvenlikli olacağı bildirildi. Türkiye’de insanlar farklı aşıları rahatlıkla seçebilecek. Ülkemizde şu anda Sinovac aşısı ile Pfizer-BioNTech aşısı uygulanıyor. Burun spreyi olarak uygulanan aşıyla birlikte vatandaşlar 3 farklı aşı arasında tercih yapabilecek.