Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

10 Kasım 2020 Salı 18:06:17

Cerrahi maskeler için yeni araştırma! Kaç kez kullanılabilir?

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre 60 derecede yıkanan cerrahi maskelerin 10 kez kullanılabileceği kaydedildi.

Koronavirüs salgınının yayılmasıyla beraber cerrahi maskeler de hayatımıza girdi. Salgın için alınan tedbirler kapsamında maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kadar önem taşıyor. Cerrahi maskenin kullanımıyla ilgili birçok farklı tavsiye geliyor. Kimileri maskenin tek kullanımlık olduğunu söylerken kimileri de daha fazla kullanılabileceğini iddia ediyor.

“60 derecede yıkayın, hemen atmayın”

Fransa merkezli bir dernek olan “UFC-Que Choisir”, bu cerrahi maskelerin 10 kez kullanılabileceğini belirtti. 1951 yılında kurulan bir tüketici hakları koruma derneği UFC-Que Choisir, incelemeler sonucu 60 derecede yıkanan maskelerin hemen atılmaması gerektiğini kaydetti.

“Cüzdanlarımız için müjde”

Bu araştırma Fransız basınında “Cüzdanlarımız için müjde” başlığıyla duyuruldu. Haberde 60 derecede yıkanan cerrahi maskelerin koruyucu özelliğini muhafaza ettiği aktarıldı. Maskenin, yıkandıktan sonra ütüyle hafifçe ütülenebileceği ve kurutulabileceği kaydedildi.

Araştırmada market ve eczanelerden alınan maskeler kullanıldı. Yapılan yıkama ve ütüleme işleminden sonra bu maskelerin ortalama yüzde 95 oranında koruyucu özelliğini koruduğu görüldü.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı