Çifte mutasyona uğramış koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı!

Hindistan'da tespit edilen çifte mutasyona uğramış koronavirüsün ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kaliforniya eyaletine de sıçradığı belirlendi.

mutasyonlu_koronavirüs1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’da ortaya çıkan çifte mutasyona uğramış koronavirüs şaşkınlığa uğratmıştı. Bilim insanları, bileşiminde iki farklı mutasyonun bulunduğu koronavirüs nedeniyle kaygılanmıştı. Çifte mutasyona uğramış koronavirüsün şimdi de ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) saptandığı ortaya çıktı. CDC’nin (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) mutasyonlu koronavirüsü sıkı bir şekilde izlediği bildirildi. Hindistan’ın ardından ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kaliforniya eyaletinde saptanan çifte mutasyonlu koronavirüsün de yayılmaya başladığı fark edildi.

“Nasıl reaksiyon verdikleri bilinmiyor”

Klinik Viroloji Laboratuvarı’ndan Dr. Benjamin Pinsky, konuya dair açıklamada bulundu. Dr. Pinsky, eşleşen iki mutasyonun nasıl bir reaksiyon verdiğinin henüz bilinmediğini söyledi. Hindistan’da çifte mutasyona uğramış koronavirüsün 24 Mart 2021 tarihinde duyurulduğunu belirten Dr. Pinsky, bunun üzerine Maharashtra’da yeni bir dalgayla karşılaşıldığını aktardı. Dr. Pinsky, çifte mutasyona uğramış koronavirüsün buradaki vakaların yüzde 15-20’sini meydana getirdiği ifade edildi. Kendi çalışmalarına değinen Dr. Pinsky, Hindistan tarafından çifte mutasyonun duyurulmasının ardından Stanford Üniversitesi’nde bulunan bir laboratuvarda çifte mutasyonun saptandığını dile getirdi.

“Hindistan’daki ile aynı”

25 Mart 2021 tarihinde bir hastadan numune alındığını belirten Dr. Pinsky, söz konusu numunede belirlenen genetik dizilim ile Hindistan’da ortaya çıkan çifte mutasyonlu koronavirüsün aynı olduğuna dikkat çekti. Dr. Pinsky, buradan da anlaşılacağı üzere çifte mutasyonlu koronavirüsün yayıldığını ekledi.

Daha hızlı mı bulaşıyor?

Hindistan’da tespit edilen çifte mutasyonlu koronavirüse dair açıklamada bulunan Virolog Shahid Jameel, tek koronavirüste iki değişik mutasyonun bulunduğunu belirtmişti. Hindistan Sağlık Bakanlığı, çifte mutasyonlu koronavirüsün bağışıklık duvarlarını geçebileceğini ifade ederek, bu koronavirüsün daha hızlı bir şekilde bulaşa yol açacağını söylemişti. Hindistan’da bulunan 18 eyaletten numune toplandığı bildirilmişti. 10 bin 787 numunenin toplandığı ifade edilmiş, bunlardan 736’sında İngiltere varyantının belirlendiği kaydedilmişti. Numunelerden 1’inde Brezilya varyantı tespit edilirken, 34’ünde de Güney Afrika varyantı saptanmıştı.