Doğu Karadeniz’deki vaka sayılarının sebeplerini doktorlar anlattı!

doğu_karadenizde_vakalar_neden_fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yayımlanan haftalık vaka sayısı tablolarında özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi dikkat çekiyor. Nüfusa oranla en çok vakanın tespit edildiği Doğu Karadeniz’de bu yüksek vaka sayılarının ve vaka artışının nedenleri merak ediliyor. Bölgede çalışan uzmanlar, vaka sayıları bakımından neden Doğu Karadeniz’in zirvede olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Nüfusa oranla vaka sayısının en fazla olduğu Samsun’da İngiliz varyantı olan B117 virüsünün baskın tür haline geldiği kaydedildi. Kentteki vakaların yüzde 80’inin İngiliz varyantı olduğu belirtildi. Trabzon’da en az 40 bin 65 yaş ve üzeri vatandaşın aşı yaptırmak istemediği belirlendi.

“Temaslılar gizleniyor, kentte rahatça geziyor”

Test yaptırmayan ve çeşitli hastalık belirtileri görülse de semptomlarını açıklamaktan kaçınan birçok insanın sokaklarda rahatça gezdiği kaydedildi. Vaka fazlalığının nedenlerine ilişkin konuşan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Tanyel, kent genelinde ciddi bir “aşı tereddüdünün” bulunduğunu aktardı.

Aşılanmadan kaçtığı için yoğun bakıma kaldırılan birçok 65 yaş ve üzeri hastanın bulunduğunu kaydeden Tanyel, kent genelinde halen daha düğün, akraba ziyareti ve taziye gibi sebeplerle toplanmaların devam ettiğini belirtti. Önceki günlerde yoğum bakıma kaldırılan 65 yaş üzeri bir hastanın doğum günü kutlamasına katıldığını aktaran Tanyel, kutlamadan dolayı 6 evin karantinaya alındığını vurguladı.

“Aşı tereddüdü inanılmaz boyutta”

Trabzon’daki en büyük sorunun “aşı tereddüdü” olduğunu söyleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürdal Yılmaz, yoğun bakımda yatan kişilerin genelde hep aşılanmadan kaçan kişiler olduğunu kaydetti. Koronavirüse yakalanan ve fazla belirti göstermeyen birçok kişinin durumunu anlatmaktan çekindiğini belirten Yılmaz, temaslı birçok kişinin sokaklarda rahatça gezdiğini söyledi. Hafta sonları birçok kişinin halen daha köylerine gittiğini ve kalabalık ailelerle beraber yaşadığını kaydeden Yılmaz, bu kişilerin kente gelerek virüsü yaydığını belirtti.

“Aşı sonrası rehaveti oluştu”

Samsun’da ise şehirdeki hareketliliğin haddinden fazla olduğunu söyleyen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, hafta sonu kısıtlamalarına birçok kişinin uymadığını kaydetti. Birçok kişinin temas öyküsünü sakladığını bildiren Furtun, bu tabloya göre vaka artışının kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı. Ulaşımın kısıtlanmamasından dolayı vaka sayılarında adeta patlama yaşandığını kaydeden Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Çoşkun, aşılanmadan sonra vatandaşların gereksiz bir rehavete kapıldıklarını belirtti. Aşılandıktan sonra maske takmayan bazı kişilerin tespit edildiğini belirten Çoşkun, temaslı kişilerin de aileler tarafından saklandığını sözlerine ekledi.