Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

10 Ocak 2021 Pazar 21:36:51

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Yeni doğan bebeklerin çantasının hazırlanması ve doğduğu andan itibaren aşıların yapılması ve bebek bakımının açıklanması.

Hamileliğinizin 35-36 haftalara geldiğinizde sizi bir telaş alır.  Doğumu nasıl yapacağınızı, doğum çantanızı nasıl hazırlayacağınıza dair araştırmalar yapmaya başlarsınız. Pandemi zamanında olduğumuzdan dolayı oda süsleme, hayırlı olsuna gelenlere dağıtmalık hediyeler, bebek çikolatası gibi adetler de ne yazık ki olmuyor. Bu yüzden kolayca ve en pratik şekilde, masrafsız bir şekilde doğum çantasının içinde nelere olmalı kısa bir liste hazırlayalım.

Öncelikle doğum çantasının içinde anne adayı için her ihtimale karşı 3 adet rahat pijama olması şart. Hastanede ne kadar süre kalacağını bilmediği için kişisel iç çamaşırı, emzirme sütyeni ve regl pedi, terlik listenin en üst sırasında olmalı ve hazırlanacak çantaya ilk önce koyulması gerekenlerdendir. Bunların yanında kış mevsiminde olduğumuzdan dolayı her ihtimale karşı çorap, hırka ve hastaneden çıkarken giyebileceği rahat bir kıyafet de hazırlanacak çantaya eklenmelidir.  Refakatçi için virüs dolayısı ile refakatçi olarak babanın kalması daha büyük bir olasılık fakat pandemi olmamış olsaydı büyüklerden birinin kalması (anneanne, babaanne, abla,  yenge vb.) daha doğru olurdu. Refakatçi baba için ise 2 adet pijama yeterlidir.

Gelelim bebek için çantaya neler konulacağı listesine..

3 hastane çıkışı, yenidoğan ıslak mendili, bol miktarda bebek bezi, pişik kremi, bebek çorabı ve en önemlisi bebek battaniyesi ile bebek puseti. Kış ayında olmamız dolayısı ile Pusetin üzerini örtmek için puset kılıfını da es geçmeyelim.

Doğumdan sonra hastanede en fazla kaç gün kalınır?

Sezaryen doğumlarda en fazla 3 gün, normal doğumda en fazla 1 gece hastanede kalınır. Pandemiden kaynaklı sezaryen doğumlarda kalma süresi kısalabilir.

Doğumdan sonra bebeklere hangi aşılar yapılır?

Bebek doğduktan sonra çocuk doktoru ve bebek hemşiresi doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kontrollerini yaparlar. Doğumhanede bebek etiketlenir ve anne babasına gösterilir. Kilosu, başçevresi ölçülür. İlk doğumda giydirilecek ilk kıyafetleri doğumhanede giydirilir. Bebek anne ile birlikte odaya çıktıktan sonra bebekten topuk kanı alınır. Topuk kanının alınmasının sebebi genetik bir rahatsızlığı var mı diyedir. Hastanede veya hastaneden çıktıktan sonra bebeklere ilk yapılacak aşı hepatit aşısıdır. Bebeklere aşılar genelde bacaktan yapılır.

Yeni doğan bebeklerin öpülmemesi gerekir. Yeni doğan bebekler öpülürse uçuk virüsü bulaşabilir ve ölümle sonuçlanabilir.

Yeni doğan bebekler nasıl giydirilmelidir?

Bebeği eve getirdiğiniz zaman oda sıcaklığının 26-28 C arasında olması ve  kendi giydiğiniz giysilerden bir tık daha fazla giysi giydirilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Uykudan uyandığı zaman yelek giydirilmesi bebeğinizin üşümesine engel olur.

Bebeğin doyup doymamış olması nasıl anlaşılır?

Bebekler geceleri çok sık uyanırlar. Gündüzleri ise aynı sıklıkla uyandırmalı ve saat aralıkları ile emzirilmelidir. İlk 6 (altı) ay anne sütü çok önemlidir. Bebekler geceleri çok sık bir şekilde uyanırlar. Anne için bu uyanmalar zorlayıcı olsa da bebek için bu uyanlar yararlıdır. Bebeğinizin sıklıkla uyanmaları doymuyor mu, sütüm mü yetmiyor diye düşünülmesin. Süt sürekli salgılanan ve bir yapıdır. Memede süt asla bitmez. Sürekli salgılanır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı