EMA: AstraZeneca-Oxford aşısının kanda pıhtılaşma yaptığı doğru!

EMA (Avrupa İlaç Ajansı), AstraZeneca-Oxford aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğunu fakat sebebinin hala tespit edilemediğini bildirdi.

astra_2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AstraZeneca-Oxford aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğuna dair iddialar bir süredir gündemdeydi. EMA’dan (Avrupa İlaç Ajansı) Marco Cavaleri, konuya dair yaptığı açıklamada, AstraZeneca-Oxford aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğunu bildirdi. Bunun apaçık ortada olduğunu kaydeden Cavaleri, söz konusu reaksiyonun nedeninin henüz tespit edilemediğini söyledi. Cavaleri, AstraZeneca-Oxford aşısının yol açtığı kan pıhtılaşmasının detaylı bir şekilde tanımlanabilmesi için net bir tablo oluşturma çabasında olduklarını dile getirdi.

“Gençlerde öngörülenden daha fazla oldu”

Cavaleri, AstraZeneca-Oxford aşısını yaptıran gençler arasında öngörülenden daha fazla kişide kan pıhtılaşmasının görüldüğünü ifade etti. AstraZeneca-Oxford aşısını yaptıran kişilerde kan pıhtılaşmasının meydana gelmesi, söz konusu aşının güvenilirliği konusunda endişelere yol açtı. Fakat ülkelerden bazıları, AstraZeneca-Oxford aşısının yararlarının daha fazla olduğuna dikkat çekerek, bu aşının kullanılması gerektiğine dair görüş bildirdi.

7 kişi hayatını kaybetmişti

İngiltere’de AstraZeneca-Oxford aşısını yaptıran 18,1 milyon insandan 30’unda kan pıhtılaşması meydana geldiği ifade edilmişti. MHRA (İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu), 24 Mart 2021 tarihinden itibaren söz konusu kişilerden 7’sinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, AstraZeneca-Oxford aşısı ile kan pıhtılaşması arasında herhangi bir ilişkinin bulunduğunu kanıtlayan bir veriye ulaşılamadığı ve söz konusu aşının avantajlarının dezavantajlarına kıyasla daha fazla olduğu kaydedilmişti.

Açıklamada, AstraZeneca-Oxford aşısı ile can kayıpları arasında bağlantı olup olmadığının ve vakaların tamamen tesadüf eseri ortaya çıkıp çıkmadığının tespit edilebilmesi amacıyla incelemelerin sürdüğü ifade edilmişti.