Endişelendiren yoğun bakım uyarısı: 10 gün içerisinde yer kalmayabilir!

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, Türkiye'de son dönemde yaşanan vaka artışı nedeniyle yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının da arttığına dikkat çekerek, önümüzdeki 10 gün içerisinde yoğun bakım servislerinde yer bulunamayabileceğini dile getirdi.

yoğun_bakım_koronavirüs1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de günlük olarak tespit edilen vaka sayılarının 50 bine dayandığı görüldü. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan verilere göre, Türkiye’de yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı yüzde 66,5’e kadar yükseldi. Koronavirüsle mücadelenin önemine dikkat çeken yetkililer, vaka artışı nedeniyle sağlık sisteminin üstündeki baskının artabileceğini ifade ediyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, yoğun bakım servislerinin doluluk oranı bakımından gelecek 10 günün çok kritik olacağını belirterek, yoğun bakım gereksiniminin giderek artış gösterdiğini dile getirdi.

3 şehir için uyardı!

Ana merkezde bulunan yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının son dönemde yüzde 85-90’lara ulaştığını aktaran Prof. Dr. Cinel, Yalova, Samsun ve İstanbul’da yoğun bakım servislerinin oldukça yüksek doluluk oranlarına sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Cinel, son dönemde yoğun bakım servislerinde bulunan hasta sayısının artış gösterdiğini belirtti.

“Diğer hastalar için de yoğun bakım gerekli”

Koronavirüs hastaları dışındaki hastaların da yoğun bakıma gereksinim duyduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cinel, önceden 5 yoğun bakım ünitesinden birinin koronavirüs hastalarına ayrıldığını, şimdi ise 5 yoğun bakım ünitesinden 3’nün veya 4’ünün koronavirüs hastalarına tahsis edildiğini kaydetti. Prof. Dr. Cinel, İstanbul’da bulunan hastanelerin koronavirüs servislerini artırdığını belirterek, yeni yoğun bakım ünitelerinin açıldığını ifade etti.

“Yaş ortalaması azaldı”

Mutasyonlu virüsün daha hızlı bulaştığını aktaran Prof. Dr. Cinel, aşılama programında 65 yaş ve üstü vatandaşlara öncelik verilmesi nedeniyle yoğun bakım servislerindeki yaş ortalamasının azaldığını belirtti. Prof. Dr. Cinel, yoğun bakım servislerinde bulunan hastaların yaş ortalamasının 57-58’lere kadar düştüğünü kaydederek, artık daha genç olan insanların koronavirüsü ağır bir şekilde geçirdiklerini ve yoğun bakım servislerine alındıklarını dile getirdi. Yoğun bakım servislerinde bulunan hastaların akciğerlerinin daha fazla zarar gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Cinel, organları işlevsiz hale gelen hastaların yoğun bakım servisine alındığını ve bunun üstesinden gelmenin çok zor olduğunu söyledi.

“Kalabalığa girmeyin”

Prof. Dr. Cinel, koronavirüs nedeniyle hasar görmüş organlar ve koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlarla karşı karşıya olduklarını belirterek, bunların daha öldürücü bir etkiye sahip olduğunu kaydetti. Kontrollü normalleşme sürecinde vatandaşların gelecek 10 gün boyunca kontrolsüz davranışlardan uzak durmaları için çağrıda bulunan Prof. Dr. Cinel, kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Cinel, Türkiye’nin mevcut sağlık sisteminin söz konusu vaka artışını karşılamasının çok güç olduğunu ekledi.

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye’de son bir günde 49 bin 584 vaka tespit edilirken, 28 bin 498 kişi iyileşti. Türkiye’de son bir günde koronavirüs kaynaklı 211 can kaybı gerçekleşti.