Güçlü 3 yeni Covid-19 mutasyonu saptandı

Covid-19 pandemisi sebebiyle zor bir dönemden geçen Brezilya’da, yeni tip koronavirüsün 3 yeni türü keşfedildi. Uzmanlar, saptanan mutasyon Covid-19'ların geçtiğimiz aylarda ilk kez Brezilya’da görülen “P1” mutasyon tipinden çok daha bulaşıcı ve çok daha güçlü olduğunu bildirdi.

covid_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemiyi en ağır geçiren ülkelerden Brezilya’nın Sağlık Bilim Kurulu yaptığı son araştırmalar sonucunda yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrayan 3 farklı türünü tespit etti. Uzmanlar, Brezilya genelinde aşı uygulanmış kişilerin, aşı uygulanmamış kişilerle girdiği etkileşiminden ötürü “farklı ve çok güçlü bir üreme alanı” oluştuğunu belirtiyor ve yeni mutasyonların koronavirüse karşı oluşan antikorları tamamen yok etmesi ya da etkisizleştirmesinden çekiniyor.

Çok daha bulaşıcı ve çok daha güçlü

Koronavirüs mutasyonlarını izleyen uzmanlar, saptanan mutasyon koronavirüslerin geçen aylarda ilk kez Brezilya’da tespit edilen “P1” tipinden çok daha güçlü ve çok daha bulaşıcı olduğunu bildirdi.

Vaka artışı sürüyor

Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük verilere göre, son 1 tam günde 3158 kişi yaşamını yitirdi. Bu son sayı, pandeminin başlangıcından bu tarafa en yüksek can kaybı olarak kayıtlara girdi.

Brezilya’da salgının başından bu tarafa toplam ölüm sayısı 298.843 oldu, toplam vaka sayısı da 12.136.615 olarak gerçekleşti.