Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

2 Aralık 2020 Çarşamba 17:22:30

Hangi kan grupları koronavirüsü daha hafif geçiriyor?

Koronavirüsle ilgili ABD’de yapılan bir araştırmaya göre farklı kan gruplarındaki kişiler hastalığı farklı şekillerde atlatıyor. Peki araştırmaya göre hangi kan grubu hastalığı hafif, hangileri ağır geçiriyor?

Koronavirüs salgını tüm dünyada değişik araştırmalara konu oluyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Kaya, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarını anlattı.

Hangi kan grupları koronavirüsü daha hafif atlatıyor?

Araştırmaya göre, kan grubu “0” olan kişiler koronavirüsü diğer kan gruplarına göre daha hafif şekilde atlatıyor. Kan grubu “AB” olanlarda yoğun bakıma düşme ve ölüm oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Kan grubu “B” olan kişilerin de ağır bir hastalık süreci geçirdiği aktarıldı.

 

Kan gruplarının koronavirüsten korumak gibi bir işlevinin bulunmadığını aktaran Kaya, kan grubu “A” olanların koronavirüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğunu aktardı. Ortaya çıkan sonuçların “şu kan grubuna virüs bulaşmaz” şeklinde algılanmaması gerektiğini ifade eden Kaya, tedbirlere uyulması gerektiğini dile getirdi.

D vitamini iltihabı azaltıyor!

Koronavirüsle karşılaşılan ilk dönemdeki bilgilerinin pandemi sürecinde değiştiğini aktaran Betül Kaya, genç kişilerin de hastalığı ağır geçirebildiğini kaydetti. Vücuttaki D vitamini seviyesinin hastalığı atlatmada bir hayli etkili olduğunu kaydeden Kaya, D vitamininin iltihabı azaltıcı etkilerinin olduğunu ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı