Hipertansiyonu ve kalp rahatsızlığı olanlara iyi haber: Aşıdan korkmayın!

Koronavirüs korkusuyla kalp hastalarının bir süredir hastanelere gelmekten çekindiğini kaydeden Prof. Dr. Ahmet Yıldız, bu hastaların aşının yan etkileri konusunda da endişeye kapıldıklarını ve kendilerine bu konuda sürekli sorular sorduklarını aktardı.

kalp_hastaları_koronavirüs_aşısı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Ahmet Yıldız, son 1 yıldır göğüs ağrısı çeken ve zaman zaman kalp krizi belirtileri gösterseler bile birçok kalp hastasının kontrollerini aksattığını kaydetti. Bu nedenle bazı hastaların hayatını kaybettiğini belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Kardiyoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yıldız, aşılamanın başlamasının ardından şimdi de başka bir sorunun ortaya çıktığını söyledi. Kalp hastalarının şimdi de koronavirüs aşısının yan etkilerinden korktuğunu vurgulayan Yıldız, bu konuda kendilerini soru yağmuruna tuttuklarını aktardı.

“Kalp ve hipertansiyon hastalarının korkmasına gerek yok”

Koronavirüs nedeniyle en fazla risk altında bulunan grubun 65 yaş üzerindeki kalp hastaları olduğunu aktaran Prof. Dr. Ahmet Yıldız, bu insanların özel olarak korunması gerektiğini kaydetti. Koronavirüs korkusuyla kontrollerini aksatan hasta sayısının son bir yılda oldukça arttığına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Yıldız, bunun ciddi bir sorun olduğunu kaydetti. Birçok kalp-damar hastasının koronavirüs aşılarının yan etkilerinden de korktuğunu söyleyen Yıldız, şu an 65 yaş üzerinde olup da aşılanmayan kişi oranının yüzde 30 olduğunu vurguladı. Aşıyı yaptıranlara koronavirüs bulaşsa bile hastalığın hafif atlatılacağını kaydeden Yıldız, korkacak hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

“Gönül rahatlığıyla aşınızı yaptırın, sorun yok”

Aşının kalp ilaçlarıyla etkileşime girip kalp krizine neden olmasından korkanların sayısının azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu belirten Yıldız, hipertansiyonu ve çeşitli kalp rahatsızlıkları olan insanların bu şüpheleri taşıdığını kaydetti. Kan sulandırıcı kullanan, hipertansiyonu olan ve ritim bozuklukları bulunan insanların kesinlikle korkmaması gerektiğini bildiren Yıldız, aşının korkulan bir yan etkisi olmadığını ve bu hastaların da gönül rahatlığıyla aşı yaptırabileceğini belirtti. Öte yandan 50 yaş ve üzerindekiler için koronavirüs tehlikesinin, daha düşük yaş gruplarından 10 kat daha fazla olduğuna değinen Yıldız, yaş gruplarına göre koronavirüsten ölüm oranlarını açıkladı.

Yaş gruplarına göre Covid-19 ölüm oranları

  • 50 yaşın altındaki Covid-19’a bağlı ölümler binde 3,
  • 50-64 yaş arasındaki Covid-19’a bağlı ölümler yüzde 3,
  • 65-79 yaş arasındaki Covid-19’a bağlı ölümler yüzde 13,
  • 80 yaşın üstündekilerde Covid-19’a bağlı ölümler ise yüzde 30.