Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

25 Kasım 2020 Çarşamba 14:15:42

Koronavirüs aşıları bu kilitli dolaplarda saklanıyor!

Alman-ABD ortaklığıyla üretilen BioNtech aşısı ile Çin menşeli Sinovac aşısının Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kilitli kapılar ardında tutulduğu belirtildi.

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin kurucularından olduğu BioNtech firması ile ABD’li Pfizer’in ortak geliştirdiği aşı yüzde 95 oranında koruma sağlıyor. Koronavirüs için üretilen diğer aşı ise Çin menşeli Sinovac firması tarafından geliştirildi.

Peki faz 3 çalışmaları kapsamında gönüllüler üzerinde denemeler yapılan aşılar nerede muhafaza ediliyor? Özellikle BioNtech’in geliştirdiği aşının muhafazasının bir hayli zor olduğu biliniyor. Bu aşının eksi 70 santigrat derece sıcaklık düzeyinde kalması gerekiyor. Çin menşeli Sinovac aşısı için ise böyle önlemler gerekmiyor.

Aşıların ısıya dayanıklılığı farklı!

Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde muhafaza altına alınan aşılar güvenli ve kilitli dolaplarda tutuluyor. Alman BioNtech aşısı eksi 72 dereceye sahip dolaplarda tutulurken, Çin aşısı ise artı 4 derecelik dolaplarda muhafaza ediliyor. Aşıların saklanma koşulları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Serhat Ünal, aşıların sadece kullanılacağı zamanlarda dolapların açıldığını kaydetti.

Aşıların soğuğa ve sıcağa dayanıklılıklarının farklılık gösterdiğini aktaran Ünal, Moderna aşısının dayandığı son sıcaklığık koşulunun artı 8 derece olduğunu kaydetti. Aşıların hem güvenliliği hem de etkinliklerinin kaybolmaması için kilit altında tutulduğunu açıklayan Ünal, her aşının üretildiği koşullara göre saklandığını bildirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı