Koronavirüs bulaşan kişiler evcil hayvanlarına dikkat etmeli!

Daha önce karşılaşılan bazı vakalarda insanlardan hayvanlara koronavirüs bulaşabildiğini ve bu virüsün mutasyona uğrayarak tekrar insanlara geçebildiğini belirten Prof. Dr. Kenan Midilli uyarılarda bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Midilli, koronavirüse yakalanan kişilerin evcil hayvanlarına virüsü bulaştırmamak için önlem alması gerektiğini belirtti.

havyanlar_koronavirüs

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşılama sayılarının artmasına rağmen aşıların etkinliğini tehdit eden İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika mutasyonlarının da yaygınlaşması kafalarda birçok soru işaretinin doğmasına neden oldu. Güney Afrika mutasyonunun AstraZeneca aşısının etkinliğini düşürdüğünün tespit edilmesinin ardından mutasyonlara ilişkin korku da arttı. Henüz mutasyonların hastalıkların ağır geçirilmesine yol açmasa bile virüsün yayılma hızının arttığını bildiren uzmanlar uyarılarını yinelemeye devam ediyor. Bu uyarılardan biri de evcil hayvanlarla ilgiliydi.

“İngiltere mutasyonu hayvan sağlığını olumsuz etkiliyor”

Koornavirüsün insandan hayvana veya hayvandan insana geçmesi riski üzerinde duran uzmanlar, özellikle İngiltere mutasyonunun hayvan sağlığı üzerine olumsuz etkiler gösterebileceğini kaydetti. Konuyla ilgili bazı araştırmaları paylaşan Virulence dergisi, bazı evcil hayvanların da aşılanması gerekebileceğini ifade etti. Bu duruma dair açıklamada bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, dünyadaki baskın virüse dönüşen İngiltere mutasyonunun insanlardan hayvanlara bulaşabileceğini söyledi.

“Hayvanlarda mutasyon geçiren virüs yeniden insanlara bulaşabilir”

Evcil hayvanlara virüsün bulaştığını ancak ağır hastalığa neden olmadığını bildiren Midilli, yine de hayvanlara virüs bulaşma riskinin ciddi şekilde incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bu virüslerin hayvanlarda mutasyon geçirerek çok daha tehlikeli bir türe dönüşebileceğini belirten Midilli, önceki yıl yaz aylarında gerçekleşen vizon hadisesini hatırlattı. Koronavirüsün insanlardan vizonlara bulaştığını ve mutasyona uğrayarak yeniden insanlara geçebildiğinin belirlendiğini kaydeden Midilli, bu durumun salgının ömrünü uzatabileceğine değindi.

“Evde tedavi gören kişiler dikkat etmeli”

Koronavirüs döneminde edinilen tecrübelerden ders almak gerektiğini bildiren Midilli, bu nedenle koronavirüs tedavisini evde gören kişilerin dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Bu kişilerin virüsü evcil hayvana bulaştırabileceğini ve hayvanda mutasyona uğrayabilecek tehlikeli bir virüs türünün yeniden insanlara bulaşabileceğini söyleyen Midilli, herkesin önlem alması gerektiğini belirtti.