Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Gündem

16 Kasım 2020 Pazartesi 11:34:11

Koronavirüste normale dönüş ne zaman? Prof. Dr. Uğur Şahin açıkladı!

Koronavirüs aşısını bularak dünyanın gündemine oturan BioNTech’in Türk kururularından Prof. Dr. Uğur Şahin, normalleşmenin ne zaman gerçekleşeceğine dair açıklama yaptı. Bilim insanı Şahin, normalleşme için gelecek kışı işaret etti.

Almanya’da çalışmalarını yürüten iki Türk bilim insanı son günlerde dünyada gündem oldu. Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech firmasının Türk kurucularından olan Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci aynı zamanda Almanya’nın en zengin 100 insanı arasında girdi. Aşının geliştiricilerinden Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşmenin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Uğur Şahin, geliştirdikleri aşıyla birlikte insanlar arasındaki koronavirüs bulaşması olayının yarı yarıya azalacağını kaydetti. Geliştirilen aşılarla birlikte salgının önemli oranda düşüş trendine gireceğini aktaran Şahin, en az 300 milyon doz dağıtmak istediklerini söyledi.

Aşının yan etkileri olacak mı?

Bilim insanı Şahin, şayet aşılarla birlikte işlerin yolunda gitmesi durumunda gelecek yılı kış aylarında normalleşmeye dönülebileceğini belirtti. Şahin, 2021 yılı yaz aylarında düşeceği tahmin edilen enfekte hasta sayısının da virüsle mücadelede yardımcı olacağını aktardı. Vücudun aşı yapılan bölgesinde ağrı görülebileceğini belirten Şahin, birkaç gün sürecek hafif ateşe de hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi. Şahin, 2021 yılı sonlarına kadar 1,3 milyar doz aşıyı üretmeyi planladıklarını ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı