Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

21 Kasım 2020 Cumartesi 15:36:13

Koronavirüsü atlatan kişiler 6 ay korunuyor!

Oxford Üniversitesi yaptığı araştırma sonucunda koronavirüsle ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı. Buna göre hastalığı atlatan kişiler yaklaşık 6 ay bağışıklık kazanıyor.

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Vuhan eyaletinde çıkan “gizemli virüs” bu yılın ilk aylarında tüm dünyaya yayılmıştı. Dünya genelinde önlemlere rağmen önüne geçilemeyen salgın en çok da ABD, Brezilya ve Hindistan’ı etkiledi. Dünya genelinde 58 milyondan fazla kişi virüsü kaptı, 1 milyon 380 bin kişi yaşamını yitirdi. Salgının önüne geçmek için birçok ülkede tedbirler alındı. Sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması, maske kullanımı, market ve kafelerin kapatılması bu tedbirlerden sadece bazıları!

12 bin kişi 30 hafta gözlendi

Alman firması BionTech ile ABD’li ilaç şirketinin başı çektiği aşı çalışmalarında Çin ve Rusya’da da önemli gelişmeler kaydedildi. İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma enfekte olanların virüsü yenide kapıp kapmayacağı araştırıldı. 12 bin sağlık çalışanının yer aldığı araştırmada 30 hafta boyunca denekler izlendi. Araştırmanın sonuçlarının bir hayli olumlu olduğu gözlendi.

Araştırma sonucunda hazırlanan rapora göre koronavirüs bulaşan ve hastalığı atlatan kişiler doğal bir korumaya kavuşuyor. Bu kişilerin hastalığı atlattıktan sonraki 6 ayda virüse yakalanma ihtimalinin bir hayli düşük olduğu tespit edildi.

Korunma 6 aydan da uzun olabilir!

Oxford’daki araştırmalarını bulaşıcı hastalıklar üzerine yapan David Eyre, bu sonuçların doğruluğundan neredeyse emin olduklarını söyledi. Bu doğal korumanın aslında 6 aydan da uzun olabileceğini kaydeden Eyre, çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı