Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

27 Ocak 2021 Çarşamba 11:21:28

Koronavirüsün bazı erken belirtilerinde al, ayak ve ağızda değişiklikler gözlendi!

Yapılan bir araştırmaya göre ellerde, ayaklarda ve ağızda ortaya çıkan bazı yaralar, koronavirüsün erken belirtisine işaret ediyor olabilir.

Koronavirüs döneminde yapılan araştırmalar her geçen gün yeni bir belirti türünün ortaya çıkmasını sağlıyor. İspanya’da yer alan La Paz Hastanesi Üniversitesi’nde çalışmalarını yürüten bazı araştırmacılar koronavirüsün belirtileriyle ilgili yeni bulgulara rastladı. Buna göre el, ayak ve ağızda ortaya çıkan bazı kızarıklıklar ile yaraların koronavirüsün erken belirtilerinden olabileceği kaydedildi. Araştırmacılar, koronavirüs teşhisi yapan doktorların bu belirtilere de dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

El, ayak ve ağızdaki değişiklikler Covid-19 belirtisi olabilir!

Koronavirüsün erken belirtileriyle ilgili çalışma British Journal of Dermatology adlı dergide yayımlandı. Çalışmada 10 ila 25 Nisan tarihleri arasında tedavisi yapılan 666 koronavirüs hastası baz alındı. Koronavirüüs hafif ya da orta belirtilerle atlatan bu hastaların yüzde 45,7’sinin el, ayak ve ağızlarında çeşitli değişiklikler saptandı. Bu hastaların yaklaşık dörtte birinde “Covid dil” denilen bazı değişikliklerin olduğu görüldü.

Koronavirüsün erken belirtilerine dikkat!

Bazı hastaların dillerinde küçük yumruların gözlendiği ve iltihapların oluştuğu aktarıldı. İncelenen hastaların yaklaşık yüzde 7’sinde iyi huylu ağız ülserinin geliştiği kaydedildi. Hastaların yüzde 6’sında ise dil rengi değişmesi ve dil şişmesi görüldüğü ifade edildi. Araştırmaya tabi tutulan hastaların yüzde 40’ının el ve ayaklarında cilt soyulmasının gözlendiği kaydedildi. Bazı hastaların avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kaşınma dürtüsünün oluştuğu ifade edildi. Araştırmayı yapan uzmanlar, bu tarz belirtilerin de teşhislerde doktorlar tarafından göz önünde bulundurulması gerektiğini aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı