Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

11 Kasım 2020 Çarşamba 17:30:53

Son Güncelleme: 11/11/2020 17:32:13

Kumaş maske işe yarıyor mu? Kumaş maske koronavirüsten koruyor mu?

Koronavirüsten korunmak için takılan bez maskelerin de tek kullanımlık maskeler gibi işe yarayıp yaramadığı merak ediliyordu. Peki bez maske gerçekten işe yarıyor mu? Konuyla ilgili merak edilenler haberimizde!

Dünyada 2020 yılına damgasını vuran koronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu virüsün öldürücü etkisinden korunma ve başka insanlara bulaştırmama amacıyla takılan tek kullanımlık maskeler zorunlu hale geldi. Bazı kişilerin ise yıkayıp kurutulan ve defalarca kullandıkları kumaş maske taktıkları görülüyor. Peki bez maske koronavirüsten korunmak için işe yarıyor mu?

Kumaş maske gerçekten işe yarıyor mu?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) güncellediği koronavirüsten korunma kılavuzunda sorunun cevabını verdi. Açıklamaya göre kumaş maskeler de tek kullanımlık olanlar kadar koronavirüsten korunmak için bir hayli etkili oluyor. Malzemesi polipropilen olan kumaşlar statik yükünden dolayı koronavirüsü uzaklaştırıyor.

Maskenin önleyici etkileri

Kılavuzda yer alan bilgilere göre maske kullanımı hastalığın bulaşmasında yüzde 70 oranında azalma sağlıyor. Yapılan bazı çalışmalarla ilgili bilgilerin yer aldığı kılavuzda, 10 saatlik bir uçuş sırasında maske kullanan enfekte 2 yolcunun maske kullanımı sayesinde hastalığı bulaştırmadığı anlatılıyor.

Küresel ölçekteki bir maske kullanımı politikasının salgının hızının düşmesinde hayati rol oynayacağı belirtildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı