Kuru Saçlar İçin Bakım Rehberi

İnsanlar için saçların ayrı bir önemi bulunmaktadır. Vücudumuzla ilgili en büyük estetik kaygıların başında saçlarımız gelmektedir. Saçlarımızın sadece güzel değil aynı zamanda da bakımlı ve sağlıklı görünmesini de isteriz. Bunun içinde öncelikle saçlarımızın nem ihtiyacını karşılamak isteriz.

sac

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu konuda en çok zorluk çeken kimseler ise kuru saçlara sahip olan kimseler olmaktadır. Bu sebeple bizlerde sizlere kuru saçlar için bakım önerilerini paylaştık.

Kuru Saçların Temizlenmesi

Kuru saçların nem oranları çok düşük oldukları için dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Her gün yıkanması saçların daha fazla kurumasına sebep olacağı için yıkama sıklıklarının azaltılması önemli olmaktadır. Hatta mümkün olduğu zamanlarda saç derisinin yağlanması beklenmektedir. Çünkü saç derisinde üretilen yağlar saçların doğal olarak nemlenmesini sağlamaktadır.

Ayrıca kuru saçlar temizlenirken sert kimyasallardan ve sabunlardan da uzak durulması gerekmektedir. Saçların nem dengesini koruyacak temizleyicilerden yararlanılmalı ve nazik bir şekilde temizlenmeleri sağlanmalıdır.

Kuru Saçların Şekillenmesi

Herkes saçlarının güzel görünmesi ister ve bu sebeple birçok saç şekillendirme yöntemi ve saç şekillendiriciler kullanmaktadır. Ancak saçlara uygulanan ısı işlemleri saç tellerinde bulunan nemin kaybedilmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple saçlar şekillendirilmeden önce koruyucu yağlardan faydalanmak gerekmektedir. Bu sayede saçların daha fazla zarar görmesinin ve nemini kaybetmesinin önüne geçecektir. Ayrıca saçların fazla suyu alındıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakılması ve sürekli olarak saç şekillendirici kullanılmaması da nemini korumak için uygulanan yöntemlerden birisi olmaktadır.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Maskeleri

Kuru saçların nemlendirilmesi için          saç kremlerinin yanında saç maskelerinden de yararlanılması gerekmektedir. Kuru saçların bakımı için saç maskeleri önemli bir adım olmaktadır ve saçlar gereksinim duydukları nemi en çok bu yöntemler ile alabilmektedir. Saç bakım maskelerini kozmetik markalarının hazır ürünlerinden kullanılabileceği gibi, evde de maskeler hazırlanabilmektedir. Kuru saçlara nem kazandırmak için kullanılan doğal içerikler ise şunlar olmaktadır.

  • Zeytinyağı,
  • Avokado,
  • Mayonez,
  • Yumurta,

Bu malzemeler ile evlerde kolaylıkla hazırlanabilecek birçok maske bulunmaktadır. Ayrıca bu malzemeleri baz alarak saçın ihtiyaçlarına göre başka içerikler de eklenebilir.