Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Sağlık

25 Aralık 2020 Cuma 16:47:42

Moderna aşısı dolgu yaptıranlarda yan etkilere yol açıyor!

Koronavirüs aşılarının yan etkileri olup olmadığının merak edildiği bu günlerde Moderna aşısının, yüz dolgusu yaptıranlarda bazı yan etkilere neden olduğu kaydedildi.

ABD’de üretilen Moderna aşısının bazı bireylerde yan etkiler gösterdiği belirtildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aşının yüz dolgusu yaptıranlarda bazı yan etkilere neden olduğunu aktardı. Aşı sonrası dolgu yapılan bölgelerde şişlik ve enfeksiyon görüldüğü bildirildi. Bu tepkinin korkulacak boyutlarda olmadığını kaydeden Dr. Shirley Chi, bunun sadece bağışıklık sisteminin verdiği tepkiden kaynaklandığını dile getirdi.

Bağışıklık sisteminin yoğun çalışması iltihaplanmaya yol açıyor!

Dr. Shirley Chi, aşının yapıldığı zamanlarda bağışıklık sisteminin daha çok devreye girdiğini bildirdi. Normal zamanlara göre bağışıklık sisteminin çalışma hızının aşı yaptırınca yükseldiğini kaydeden doktor Chi, vücutta bulunan yapay dolgu bölgelerinde bu nedenle iltihaplanma görüldüğünü söyledi. Moderna aşısı yaptırmadan 6 ay önce yanak ve dudak dolgusu yaptıran iki hastada yan etkiler gözlendiğini kaydeden Dr. Chi, steroid tedavisi uygulandığını dile getirdi.

Alerjik reaksiyonlar sonucu uyarı yapıldı!

Dünya genelinde 1 milyon 750 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği koronavirüs salgınının önüne geçmek için birçok farklı aşı geliştirildi. Pfizer-BioNTech, Moderna ve SinoVac gibi birçok aşı için acil kullanım onayı verildi. Alaska’da Pfizer/BioNtech aşısını yaptıran iki sağlık çalışanında alerjik reaksiyonların görülmesi üzerine aşının yan etkileri merak edilmeye başlandı. Yapılan açıklamalarda alerjik geçmişi olanların aşı yaptırma konusunda doktorlarına başvurmaları tavsiyesinde bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı