Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

10 Kasım 2020 Salı 13:00:36

O şirket koronavirüs aşısı deneylerini durdurdu!

Çinli bir şirketin Brezilya’da yaptığı aşı deneyinde yaşanan bir yan etki nedeniyle, çalışmaların askıya alındığı bildirildi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan koronavirüs, dünya genelinde 1 milyon 270 bin kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 51 milyon kişide koronavirüs saptandı, bu kişilerden 36 milyonu iyileşti. Bu salgının önüne geçmek için birçok ülkede aşı çalışmaları yürütülüyor.

Beklenmeyen bir etki gözlendi!

Brezilya’da koronavirüs aşısı çalışmaları yürüten Çinli şirket Sinavoc Biotech, yaptığı araştırmaları durdurdu. Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu olan Anvisa, çalışmaları durdurmanın sebebinin beklenmeyen bir yan etki olduğunu belirtti. Bu etkinin “Advers olay” olarak adlandırıldığı kaydedildi.

Advers olay nedir?

Bir ilacın kullanımında meydana gelen Advers olayının 29 Ekim’de yaşandığı kaydedildi. Ölüm, sakatlık ve hastanın hastaneye yatırılması gibi durumların “ciddi advers olay” olarak sayıldığı belirtildi.

Salgından en fazla etkilenen Brezilya oldu!

Brezilya’daki aşı çalışmaları temmuz ayında başlamıştı. Brezilya, şimdiye kadar koronavirüsten en fazla etkilenen ülke olarak biliniyor. Ülkede yaklaşık 5 milyon 600 bin kişide virüs saptandı, bu kişilerden 162 bini hayatını kaybetti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı