O yaş grubundaki kadınlar Uzun Covid’den şikayetçi!

İngiltere'de yapılan iki farklı araştırmaya göre 50 yaş altındaki kadınlar, uzun dönemli koronavirüsü etkilerine diğer yaş grubundaki kadınlardan ve erkeklerden daha fazla maruz kalıyor. Söz konusu gruptaki kadınların hastalığı atlattıktan 5 ay sonra bile hafıza kaybı, nefes almada güçlük, yorgunluk ve uyku problemlerinden muzdarip olduğu kaydedildi.

uzun_dönemli_covid

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mutasyonlu koronavirüs vakalarının dünya genelinde arttığı son zamanlarda hastalıkla ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor. Uzmanlar bir süredir koronavirüsü atlattıktan sonra aylarca devam eden bazı rahatsızlıkların olduğunu belirterek uyarılar yapıyor. Virüsün vücutta bazı hasarlara yol açtığını kaydeden uzmanlar, hastalık atlatıldıktan aylar sonra bile bazı kişilerde hafıza kayıpları, kas ağrıları, uyku bozuklukları ve nefes darlığı gibi bazı durumların yaşandığını belirtiyor.

50 yaş altındaki kadınlarda covid-19 uzun sürüyor!

İngiltere’de Leicester ile Loughborough üniversitelerinin yürüttüğü araştırmaya göre 1007 hasta üzerinde “uzun dönemli covid” incelemesi yapıldı. Araştırma için İngiliz hükümetinin de 20 milyon sterlin destekte bulunduğu kaydedildi. Hastalığın etkilerinin aylarca devam ettiği fenomen olan “uzun dönemli covide” 50 yaş altındaki kadınların daha fazla yakalandığı aktarıldı. Uzun dönemli covid-19 şikayetlerinin 50 yaş altındaki kadınlarda daha fazla olduğunu tespit eden araştırmacılar, bu araştırmayı henüz hakemli bir dergide yayımlamadı.

Hastalığın etkileri 5 ay sürüyor

Araştırmada önceki yılın Mart ile Kasım ayları arasında koronavirüs tedavisi gördükten sonra hastaneden taburcu edilen 1007 hasta incelendi. Araştırmaya göre hastanede tedavi görüp taburcu edilen her 100 hastadan 70’inin aylar sonra bile bazı rahatsızlıklardan muzdarip olduğu aktarıldı. Taburcu edildikten 5 ay sonra bile kas ve eklem ağrıları, uykuya dalmada güçlük, kas zayıflığı ve hafıza kaybı gibi belirtiler yüzünden sıkıntı çektiklerini bildiren kişiler, hastanelere başvurdu. Bu kişilerin çoğunun 50 yaş altındaki kadınlar olduğu belirlendi.

İkinci araştırmada da benzer sonuçlar çıktı

Enfeksiyonlar Konsorsiyumu’nun yönettiği bir diğer araştırmada da genç kadınların, yaşlı kadınlara ve bütün erkeklere oranla daha fazla “uzun dönemli hastalık” etkisini hissettiğini ortaya koydu. Söz konusu ikinci çalışmada incelenen 327 hasta içinden uzun dönemli covid-19 etkileriyle ilgili en çok sorun yaşayanların 50 yaş altındaki kadılar olduğu saptandı. 50 yaş altındaki kadınlarda, erkeklere kıyasla nefes alma problemlerinin yaklaşık 7 kat daha fazla gözlendiği kaydedildi. Söz konusu yaş grubundaki kadınların yorgunluk ve hafıza kaybı gibi olumsuzluklarla daha fazla karşı karşıya kaldığı aktarıldı.