Özlem Türeci ve Uğur Şahin: İnsan hayatı uzatılabilir!

ABD'li Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısını geliştiren BioNtech'in kurucularından olan Prof. Dr. Uğur Şahin ile Prof. Dr. Özlem Türeci, biyolojik çalışmalarla birlikte insan ömrünün uzatılmaması için hiçbir sebebin olmadığını söyledi.

özlem_türeci_uğur_şahin_insan_ömrü_uzatılabilir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs aşısı alanındaki çalışmalarıyla tüm dünyanın dikkatinin çeken Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti, Axel Springer’in CEO’su Matthias Döpfner’a demeç verdiler. Dünyada koronavirüs aşısını geliştiren ilk şirketlerden biri olan ve tarihe geçen BioNtech’in kurucuları, salgının başladığı süreçte yaşadıklarını anlattı. 24 Ocak 2020 akşamı The Lancet adlı dergide önemli bir yazı okuduğunu kaydeden Şahin, o günlerde Wuhan’daki salgının henüz 3 haftalık olduğunu belirtti. Bazı araştırmalar yaptıktan sonra salgının Çin sınırlarını aşacağını anladığını kaydeden Şahin, virüsün pandemiye neden olacağını anladıktan sonra kollarını sıvadıklarını aktardı.

“Kanser tedavisinde başarıya ulaşacağımıza inanıyoruz”

Çin’de ortaya çıkan bu yeni akciğer hastalığı hakkında bilimsel makaleleri okuduklarını kaydeden Özlem Türeci, okudukları raporların ardından planlamalara giriştiklerini ifade etti. Hiç beklemeden 27 Ocak 2020’de çalışmalara başladıklarını ifade eden Türeci, erken başladıkları çalışmaları erken bitirdiklerini söyledi. Kansere karşı yürüttükleri çalışmalar hakkında konuşan Türeci, bu hastalığın tedavisiyle ilgili de başarı elde etmek istediklerini kaydetti. Türeci, çalışmalar sonucunda kanserlerin tedavi edilebilir seviyeye geleceğine inandığını belirtti.

“Köpekler neden 14 yaşına kadar yaşamak zorunda olsun ki!”

İnsanların hayat süresinin uzatılıp uzatılamayacağına ilişkin soruya yanıt veren Uğur Şahin, prensip olarak bunun gayet mümkün olduğunu kaydetti. Hücre ve organ yenilenmesiyle ilgili bazı bilimsel araştırmaların heyecan verici olduğunu aktaran Şahin, yaşlanmaya neden olan etmenlerin anlaşılması gerektiğini vurguladı. Yaşlanmanın zorunlu olması gerektiğine dair ikna edici bir kanıtın bulunmadığını kaydeden Şahin, “Köpekler neden daha uzun değil de illa 14 yaşına kadar yaşamak zorunda olsun ki” ifadelerini kullandı. Şahin, hücrelerin programlanmasına müdahale ederek daha uzun yaşamanın mümkün olduğunu belirtti. Türeci ise, araştırmalar sonucunda çok uzun bir yaşama kavuşulabileceğini ancak ölümsüzlüğün mümkün olmadığını kaydetti.