Pfizer-BioNTech aşıları depolara yerleştirildi!

Türkiye'ye teslim edilen 2,8 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının depolara yerleştirildiği bildirildi.

pfizer

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, toplu aşılama programında CoronaVac aşılarının yanı sıra Pfizer-BioNTech aşılarını da kullanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye 2,8 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısının teslim edildiği ve söz konusu aşıların depolara konulduğu kaydedildi.

“4,5 milyon doza yükselecek”

Söz konusu açıklamada, son teslimatlarla birlikte Türkiye’nin elindeki Pfizer-BioNTech aşılarının 2,8 milyon doza yükseldiği ifade edildi. Açıklamada, Pfizer-BioNTech aşılarının bakanlığa ait depolara konulduğu belirtilerek, gerekli analizlerin yapılmasının ardından söz konusu aşıların yapılmaya başlanacağı aktarıldı.
Nisan ayında Türkiye’ye teslim edilen Pfizer-BioNTech aşılarının 4,5 milyon doza yükseleceği kaydedilen açıklamada, 30 milyon Pfizer-BioNTech aşısı için de opsiyonlu anlaşmaya varıldığı bildirildi.

-80 derecede saklanıyor

Açıklamaya göre, Pfizer-BioNTech aşılarına yönelik üretim kapasitesinin artış göstermesiyle birlikte söz konusu aşıların Türkiye’ye getirilmesine yönelik çalışmalar da sürecek. Pfizer-BioNTech aşıları, bakanlığa ait depolarda saklama şartlarında uygun bir şekilde hazırlanan odalara yerleştirildi. Söz konusu aşıların -80 derecede saklandığı ifade edildi.

Kuru buzla dolu kolilerde muhafaza edilebiliyor

ATS (Aşı Takip Sistemi), Türkiye’de aşı güvenliğini sağlıyor. Söz konusu sistem aracılığıyla kare kodlama işlemlerinin halledilmesinin ardından Pfizer-BioNTech aşıları, şehirlere gönderilecek. Daha sonra da bu aşılar, vatandaşlara uygulanacak. Şehirlere sevkiyat esnasında da sıcaklık kayıt aletleri ve özel tasarlanmış koliler kullanılacak. Pfizer-BioNTech aşıları, kuru buzla dolu kolilerde oda sıcaklığı altında 5-15 gün boyunca muhafaza edilebiliyor. Söz konusu aşılar, kuru buzla dolu kolilerde -20 derece 14 gün boyunca muhafaza edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs aşılarının uygulandığı merkezlere 120 saatte yapılabilecek doz sayısı düzeyinde flakon gönderilecek. Bu merkezler de koronavirüs aşılarının, dolaplarda 2-8 derece altında muhafaza edilmesini sağlayacak.

“İlk 5’teyiz”

Bütün ülkelerde koronavirüs aşılarının tedariki konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’nin hem koronavirüs aşılarına erişim hem de toplam yapılan aşı sayısı bakımından dünyada ilk 5’te yer aldığına dikkat çekildi. Açıklamada, Türkiye’nin koronavirüs aşılarına yönelik denemelerde gönüllü olan insan sayısı ve eş zamanlı olarak iki ayrı soğuk zinciri gerekli kılan aşılama programı bakımından başarılı olduğu ifade edildi.